Izolatii Apartamente

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Re: Izolatii Apartamente

Mesajde Dan.Mihai » Mar Sep 29, 2015 5:37 pm

Dragos Gurau scrie:Buna ziua, credeti ca termoizolatia ferestrelor si a balconului cu rulouri exterioare este eficienta? Imi poate oferi cineva cateva rezultate concrete? Adica, cu cat i s-au redus facturile iarna la caldura si vara la electricitate (pentru ca am auzit ca rulourile pot face si umbra si nu mai ai nevoie de ventilatoare si aer conditionat). Imi puteti spune si o firma serioasa care monteaza rulouri? A auzit cineva de Practix? A fost recomandarea fratelui meu, care stia de firma asta (http://www.practix.ro) de la un coleg de serviciu. Multumesc!

Sigur ca este. In general rulourile exterioara pot reduce pierderile de caldura cu peste 30%. Acest procent depinde de mai multi factori: tipul rulourilor, cat de bine sunt instalate, temperatura exterioara samd. Interesant ar fi de vazut pozele de mai jos facute cu o camera de termoviziune in cazul unei case cu rulouri exterioare si fara. Un site recomandat: http://www.analkodoors.ro.

pic_02_thumb.jpg
pic_02_thumb.jpg (24.26 KiB) Vizualizat de 5761 ori
pic_01_thumb.jpg
pic_01_thumb.jpg (19.33 KiB) Vizualizat de 5761 ori
pic_04_thumb.jpg
pic_04_thumb.jpg (21.76 KiB) Vizualizat de 5761 ori
pic_03_thumb.jpg
pic_03_thumb.jpg (18.65 KiB) Vizualizat de 5761 ori
Dan.Mihai
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Sep 23, 2015 11:15 am

Re: Izolatii Apartamente

Mesajde CamilP » Mar Ian 12, 2016 6:23 pm

Cea mai buna solutie este termoizolatie exterioara si pot spune asta din proprie experienta. Temperatura din casa creste simtitor, iar vara poti sta bine merci fara aer conditionat daca nu-ti bate soarele ziua intreaga in casa. Este important sa se faca cu materiale bune, corespunzatoare si sa fie puse in lucru de o mana priceputa. Eu am luat intreg termosistemul de la Adeplast, cantarit la fata locului, am verificat tot ce s-a putut ca sa nu am surprize.
CamilP
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Ian 12, 2016 6:15 pm

Anterior

Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori