Izolatie termica mansarda

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde petre67 » Dum Feb 15, 2015 6:47 pm

cripus scrie:Am citit declaratia de performanta a unui producator de vata, parca incepea cu I..., si pt.acelasi produs, variantele lui cu sau fara aluminiu sunt identice dpdv al performantelor termice (conductivitate termica) !
Oare de ce declara producatorul asa ? :)
Au gresit ei, sau gresim noi cand cumparam mai scump cu folie de Al, pt. ca mai reflecta din caldura ?

Mai probabil rolul foliei de aluminiu nu e unul termic, ci mai degraba e pt. protecta la umiditate.
Si atunci, ramane intreabarea, de ce n-as pune o folie de plastic normala, prin care nu trece apa ?


Transferul de caldura nu se realizeaza doar prin conductivitate ci si prin convectie si radiatie.
Vata blocheaza transferul prin conductivitate, deci e normal ca producatorul sa-ti dea aceea caracteristica, la fel cum este normal sa fie identica in ambele cazuri (vata caserata cu folie de aluminiu sau nu).

Folia de aluminiu este cea care blocheaza transferul de caldura prin radiatie. Acum este o alta discutie legata de sursele de caldura, cata energie radianta emite fiecare. Soarele este cel mai la indemana exemplu de furnizor de energie termica radianta. Si tot folia de aluminiu blocheaza si radiatiile electromagnetice. Dar nu pot sa-ti spun cu ce eficienta.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde cripus » Dum Feb 15, 2015 10:30 pm

Transferul de caldura nu se realizeaza doar prin conductivitate ci si prin convectie si radiatie.

F. corect.
Vata blocheaza transferul prin conductivitate, deci e normal ca producatorul sa-ti dea aceea caracteristica...

Faptul ca vata blocheaza transferl caldurii prin conductivitate nu este in discutie, ci faptul ca producatorul nu se refera si la celelalte 2 moduri la care faceti referire, prin care "se poate pierde"caldura prin vata inseamna cel putin 2 lucruri: ori pierderile prin radiatie se pot neglija (din diverse motive, printre care si faptul ca poate sunt mult mai mici ca valoare a energiei comparativ cu conductia) ori vata lor nu interactioneaza cu radiatia electromagnetica, sau nu emite radiatie EM :). Daca pierderea prin radiatie nu e neglijabila, producatorul ar fi trebuit sa se refere si la ea nu doar la λ. (o sa ma uit la mai multi producatori).
Altfel, daca se pot neglija, de ce au mai inventat si o varianta cu aluminiu ?
Despre convectie in vata nu cred ca avem ce discuta (si mi se pare normal ca producatorul sa nu se refere la convectie), convectia fiind un fenomen al fluidelor si ea intervine in temperatura unui perete solid/fara goluri doar la prin rezistenta primei suprafete cu care este aerul in contact.

Folia de aluminiu este cea care blocheaza transferul de caldura prin radiatie. Acum este o alta discutie legata de sursele de caldura, cata energie radianta emite fiecare. Soarele este cel mai la indemana exemplu de furnizor de energie termica radianta. Si tot folia de aluminiu blocheaza si radiatiile electromagnetice.

Din ceea ce ai scris mai sus am inteles ca radiatia termica este altceva decat radiatie electromagnetica.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Radia%C8%9Bie_termic%C4%83
Orice corp cu temperatura diferita de 0K emite radiatie electromagnetica, iar caldura este radiatie EM.
Exista oricum o radiatie intrinseca, care este data de temperatura vatei.

Dar nu as vrea sa ne indepartam de la subiect, putem concluziona ca folia de aluminiu, participa prin blocarea undedelor EM venite de la alte corpuri din interiorul camerei.
Dar pt. ca nu putem da o valoare pt. energia disipata in vata a acestor (ce cantitate de radiatie externa se transforma in caldura, in vata) vs cat se pierde prin conductie prin vata spre mediul mai rece, sa avem incredere in producatorul care ne vinde si var. cu folie de aluminiu, dar nu ne zice pt. ce dai banii in plus pe var. cu al si care e castigul tau daca cumperi cu al ? La ceva palpabil, concret, ma refer.

Dar nu pot sa-ti spun cu ce eficienta.

Ce inseamna eficienta ?
Sau ca sa zic altfel, cu cat se incalzeste mai putin vata de la mediu incojurator prin radiatie, cand are folia de al. fata de cazul cand nu are al ?
cripus
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 11, 2015 3:54 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde petre67 » Lun Feb 16, 2015 11:34 pm

cripus scrie:Din ceea ce ai scris mai sus am inteles ca radiatia termica este altceva decat radiatie electromagnetica.


Ai perfecta dreptate, radiatia termica este si ea o forma de radiatie electromagnetica. Corect era sa zic ca aluminiul blocheaza undele electromagnetice in general, nu doar cele termice.

In privinta eficientei foliei de aluminiu, nu am vazut pe niciun certificat de calitate de la niciun producator sa precizeze o valoare concreta. Daca reusesti sa obtii de la vreunul un raspuns, posteaza te rog si aici.

Se vand si role speciale de polistiren expandat si aluminiu pentru izolarea peretelui din spatele radiatoarelor/caloriferelor. Dar nici macar la acelea nu se specifica cu valori clare care este eficienta aluminiului in a bloca radiatia termica.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde cripus » Lun Feb 23, 2015 12:55 pm

In privinta eficientei foliei de aluminiu, nu am vazut pe niciun certificat de calitate de la niciun producator sa precizeze o valoare concreta. Daca reusesti sa obtii de la vreunul un raspuns, posteaza te rog si aici.


Aluminiu are un procent de 97% pt. reflexie, iar valoarea o gasiti usor nu la producatorii de folie de aluminiu ci in locuri unde se expun proprietatile aluminiului.

Dar asa cum am mai zis, nu despre aceasta "eficienta" era vorba, ci despre faptul ca un radiator de otel de ex. "emite" in jur de 91-94% din energia termica, adica partea principala a energiei totale, prin suprafata anvelopei si contribuie in acelasi procent la incalzirea prin convectie a aerului din camera.

Restul de 6-9% (e in functie de material otel/aluminiu sau altele, de suprafata radiatorului mai poros sau mai lustruit, samd) din energie este emisa sub forma de radiatie, adica o parte mica din energia totala, care interactioneaza mai mult sau mai putin cu corpurile din jur, si doar o parte din acest procent este reflectata de o eventuala folie de aluminiu.
Concluziile le trageti Dv., daca merita sau nu folia de aluminiu (desi mai exista probabil si alte dezavantaje daca imbraci o camera in folie de aluminiu, odata cu izolarea termica).

In rest, ce se vinde e mai putin important. Mai important e ce si de ce cumparam.
cripus
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 11, 2015 3:54 pm

izolare mansarde

Mesajde adrianaa » Joi Mai 07, 2015 6:38 pm

buna ziua
am si eu nevoie de cateva informatii daca ma puteti ajuta: veau sa imi fac o mansarda si neavand cunostinte in domeniu ma gandeam ca ma puteti ajuta voi cu izolatia.
Care sunt straturile?
Spuma poliuretanica rigida cum e? Stie careva care sunt costurile? Daca ar fi sa optez pt. aceasta spuma ar mai trebui pus ceva deasupra?
Daca nu care ar fi alternativa pentru o izolatie termica buna?
adrianaa
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 07, 2015 6:19 pm

Re: izolare mansarde

Mesajde adrianaa » Dum Mai 10, 2015 10:13 pm

va rog ma poate ajuta cineva?
adrianaa
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Mai 07, 2015 6:19 pm

Re: izolare mansarde

Mesajde marcelb » Lun Mai 11, 2015 10:44 am

Eu am izolat mansarda cu vata minerala.
Straturile in acest caz, dinspre interior spre exterior, sunt urmatoarele: gips-carton, bariera vapori, vata minerala aplicata in 2 straturi perpendiculare (minim 20 cm), astereala, folie difuzie, invelitoare.

Ca sa compari cu spuma poliuretanica rigida trebuie sa ceri o oferta echivalenta ca si coeficient de izolare cu stratul de vata minerala. Bafta!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Izolare termica mansarda

Mesajde razvan-constructii » Sâm Oct 10, 2015 11:05 pm

Buna ziua. Am si eu o gramada de nelamuriri. In primul rand as avea nevoie de un ajutor, sfat in punerea a doua straturi de termoizolatie intre capriori si orizontal.
Apoi cum/unde se pune folia bariera de vapori (un sfat pentru cele doua modele: isover vario km duplex uv si delta reflex).
Capriori sunt de 10×11(11.5;12). Am umplut capriori cu vata de 10 cm apoi vreau sa pun inca un rand pe orizontala. Daca voi monta bridele 10 cm si voi monta vata sub ele voi fi nevoit sa pun folia bariera de vapori pe profile si nu va mai ramane distanta de 2-3 cm intre profil si gips carton. Astpt un sfat (sa va ganditi ca faceti pentru dumneavoastra :). Va multumesc!
razvan-constructii
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 10, 2015 10:59 pm

Re: Izolare termica mansarda

Mesajde marcelb » Mar Oct 13, 2015 8:55 am

razvan-constructii scrie:Buna ziua. Am si eu o gramada de nelamuriri. In primul rand as avea nevoie de un ajutor, sfat in punerea a doua straturi de termoizolatie intre capriori si orizontal.
Apoi cum/unde se pune folia bariera de vapori (un sfat pentru cele doua modele: isover vario km duplex uv si delta reflex).
Capriori sunt de 10×11(11.5;12). Am umplut capriori cu vata de 10 cm apoi vreau sa pun inca un rand pe orizontala. Daca voi monta bridele 10 cm si voi monta vata sub ele voi fi nevoit sa pun folia bariera de vapori pe profile si nu va mai ramane distanta de 2-3 cm intre profil si gips carton. Astpt un sfat (sa va ganditi ca faceti pentru dumneavoastra :). Va multumesc!


Intre profil si gips-carton nu ramane nicio distanta, placile se monteaza lipit de profile. Uite ghidul de instalare de la ISOVER aici:
http://www.isover.ro/images/content/Cen ... _Vario.pdf

Distanta de 2 cm intre folia de aluminiu si gips-carton ar trebui teoretic sa ajute reflexia caldurii, dar practic nu are sens sa te complici pentru a o obtine (poti monta niste rigle din lemn peste profilele metalice pentru a obtine aceea distanta). Caldura pierduta prin radiatie (adica cea care ar putea fi reflectata de folie) este insa neglijabila pe langa cea pierduta prin conductivitate (si care este blocata de vata).
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Izolatie termica mansarda

Mesajde Shahtaj » Joi Iun 22, 2023 1:23 pm

Find a stunning new dress design to add to your wardrobe. Check out our latest collection and discover the perfect dress that will make you lovely and attractive. Shop now from Shahtaj Qaiser and elevate your fashion with our beautiful new dress designs.
Shahtaj
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Iun 17, 2023 12:57 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron