Izolatie termica balcon

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Izolatie termica balcon

Mesajde ralucaok » Joi Feb 03, 2011 7:41 am

as vrea un sfat referitor la balcoane, nu mansarda, de cand le-am inchis in termopan au aparut problemele: umiditate, mucegai, ceea ce inainte, cu balcoanele inchise in cornier nu s-a intamplat.
Sunt aceste probleme deoarece n-am apucat inca sa-l izolez?
Daca-l izolez dispar? Trebuie sa tin mereu un geam deschis?
ralucaok
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Izolatie termica balcon

Mesajde tyron912 » Vin Feb 04, 2011 8:42 am

sigur vor dispare dupa ce le vei izola,mult succes
tyron912
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 11:00 pm

Re: Izolatie termica balcon

Mesajde petre67 » Vin Feb 04, 2011 10:11 am

Vezi ca trebuie sa-l izolezi peste tot, tavan, pardoseala si pereti, si pe cat posibil, pe exterior.
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Izolatie termica balcon

Mesajde marryana84 » Lun Iul 04, 2011 8:21 pm

Salut. Iti recomand sa izolezi pe interior peretii balconului, inclusiv tavanul. Toamna trecuta am avut aceeasi problema la balconul de la dormitor, am inchis balconul cu termopan si din cauza umiditatii au aparut problemele: mucegai, igrasie :( ...Am folosit aktivtherm , un glet termoizolant pentru interior, si de atunci nu am mai avut problema umiditatii, intrucat termoziolatia aceasta lasa peretii sa respire, eliminandu-se astfel formarea condensului si a igrasiei. Practic peretii sunt mai "calzi" la atingere.
Oricum inainte de a izola, peretii trebuie dezafectati si curatati de mucegai sau igrasie, daca deja s-a instalat. Eventual aplici o solutie anti-igrasie, lasi peretii sa se usuce, dupa care aplici aktivtherm. e usor de aplicat: cu gletiera sau cu ruloul. Bafta :)
marryana84
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Iul 04, 2011 7:59 pm


Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori