Cum pot sa fac singura compost?

Ingrasaminte pentru gradina, ingrasaminte naturale, ingrasaminte chimice, compost, etc.

Cum pot sa fac singura compost?

Mesajde ramonafr » Mar Feb 01, 2011 12:59 pm

Am auzit multe despre compost si de cat de bun este el pentru plantele noastre din gradina. Va rog sa-mi spuneti daca ati incercat pana acum sa-l faceti, cum ati procedat si ce rezultate ati obtinut.
ramonafr
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Cum pot sa fac singura compost?

Mesajde mirelat » Mar Feb 01, 2011 1:40 pm

Compostul il faci foarte simplu, folosind tot felul de resturi din gradina si din bucatarie. Deci, ai doua avantaje: scapi de o multime de resturi si obtii un excelent ingrasamant pentru gradina.

Ce poti sa folosesti: frunze, iarba, paie, plante, crengi maruntite, scoarta de copaci, rumegus, cenusa, resturi de legume, coji de oua, zat de cafea, gunoi de grajd, hartie.
E bine sa eviti grasimile, resturi de carne, oase care sa atraga la gramada de compost animalele.

Toate aceste resturi trebuie bine amestecate si lasate sa se descompuna sub actiunea bacteriilor si ciupercilor. Aceste microorganisme au nevoie de umezeala si caldura, si de un raport optim intre resturi bogate in azot ( gunoiul de la animale, iarba, resturi de la bucatarie) si resturi bogate in carbon (frunze uscate, crengi, scoarta copac, paie). Combinatia optima de carbon si azot este cea care va determina timpul de descompunere a ingredientelor si de obtinere a compostului, timp care poate dura de la cateva saptamani pana la 1-2 ani.

Poti sa aduni toate aceste resturi intr-o gramada deschisa, sau daca tii la partea estetica poti sa-ti construiesti un cos ca si cel din imaginea atasata.

Spor la treaba! :)
Fişiere ataşate
cos-compost.jpg
cos-compost.jpg (29.13 KiB) Vizualizat de 15114 ori
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cum pot sa fac singura compost?

Mesajde S.C.ALVALEM GRUP SRL » Lun Mai 02, 2011 12:15 pm

Firma noastra vinde compostere pentru transformarea reziduurilor din gospodarie in compost nutritiv pentru fertilizarea peluzelor, ghivecelor de plante sau straturi de flori. In functie de volumul containereului composterului pretul variaza intre 300 si 700 EUR fara TVA, ptr. gospodarii cu 4 pana la 20 persoane.
Daca va intereseaza mai multe detalii va rog sa ma contactati la tel 0751686163. Multumesc!
S.C.ALVALEM GRUP SRL
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 02, 2011 11:47 am

Re: Cum pot sa fac singura compost?

Mesajde micki23 » Lun Mai 02, 2011 3:00 pm

Compostul se obtine prin fermentarea diferitelor resturi organice (paie, resturi de coceni, pleava, resturi de buruieni si de leguminoase, nutreturi depreciate) la care se pot adauga substante minerale (var, cenusa, etc.).

Aceste resturi se aduna în gramezi, se uda din când în când pentru a favoriza procesul fermentarii. Pentru compostare putem folosi practic toate deseurile organice care se produc în mediul înconjurator.
Materiile prime ce pot fi folosite pentru compostare sunt:
- materii organice animaliere: gunoi de grajd (bovine, cabaline, porcine, pasari, ovine) zeama de balegar, îngramânt lichid;
- materii organice vegetale: resturile vegetale ale plantelor de cultura (paie, coceni de porumb) rumegus de lemne si de plante, coaja de copac, iarba, frunzis;
- produse secundare din industria textila, de piele, de hârtie, din industria alimentara (industria de conserve, industria spirturilor, etc.);
- deseuri gospodaresti (de hârtie, de bucatarie, de gradina, namol rezidual etc.).
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Cum pot sa fac singura compost?

Mesajde angyciobanu » Vin Sep 02, 2011 9:12 am

Eu am norocul sa am o gradina foarte mare. Asa ca toate gunoaiele care nu afecteaza solul le duc undeva mai in spate unde stau cu anii si se transforma in ingrasamant. Inainte de aratura de toamna il imprastiem si intra direct in sol.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Cum pot sa fac singura compost?

Mesajde muschu » Lun Apr 02, 2012 8:32 pm

Am vazut intr-o emisiune TV ca ar exista ceva accelerator pentru compost, care ar micsora de la 1-2 ani la 2 luni timpul de transformare a deseurilor in compost.

Ati folosit asa ceva, si daca da, de unde poate fi procurat? Multumesc!
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Cum pot sa fac singura compost?

Mesajde marcelb » Sâm Ian 12, 2013 9:36 pm

muschu scrie:Am vazut intr-o emisiune TV ca ar exista ceva accelerator pentru compost, care ar micsora de la 1-2 ani la 2 luni timpul de transformare a deseurilor in compost. Ati folosit asa ceva, si daca da, de unde poate fi procurat? Multumesc!


Eu am cumparat accelerator pentru compost de la OBI, dar probabil gasesti in orice magazin de profil (Bricostore, Praktiker etc.). Seamana foarte mult cu granulele de la polistirenul expandat si gasesti pe el instructiunile de folosire, adica ce doza de accelerator sa amesteci cu ce cantitate de apa inainte de a le amesteca cu materialul de compostat.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum pot sa fac singura compost?

Mesajde csjency » Dum Ian 13, 2013 3:06 pm

Si pe mine ma intereseaza acceleratorul pentru compost. Stie cineva o denumire?
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: Cum pot sa fac singura compost?

Mesajde csjency » Mar Noi 26, 2013 7:07 pm

Frunzele de nuc se pot introduce in compost? Am citit articole contradictorii.
Dar cenusa de lemn din centrala termica?
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: Cum pot sa fac singura compost?

Mesajde marcelb » Mar Noi 26, 2013 7:40 pm

csjency scrie:Frunzele de nuc se pot introduce in compost? Am citit articole contradictorii.
Dar cenusa de lemn din centrala termica?


Frunzele de nuc contin o substanta toxica cu efecte de ierbicid, numita juglona. In cantitati mari nu este indicat deci sa adaugi frunzele de nuc la compost. Aceasta substanta exista si in nucile verzi, asa ca si dulceata de nuci verzi poate fi o problema.

In privinta cenusii de lemn, eu o adaug de ani de zile la compost, ajuta la reglare pH-ului, mai ales daca aveti multe materiale acide (frunze de conifere, de exemplu).
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Ingrasaminte pentru gradina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori