Ingrasaminte pentru florile tinute in casa!

Ingrasaminte pentru gradina, ingrasaminte naturale, ingrasaminte chimice, compost, etc.

Ingrasaminte pentru florile tinute in casa!

Mesajde ionymary » Mie Feb 05, 2014 4:30 pm

Buna ziua,
As vrea un sfat in legatura cu ingrasamintele pentru florile tinute in casa. Ce ingrasamant e cel mai bun pentru ele si cand ar trebui sa-l pun.
Multumesc!
ionymary
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Ian 31, 2009 12:00 am

Re: Ingrasaminte pentru florile tinute in casa!

Mesajde mirelat » Mie Feb 05, 2014 5:00 pm

ionymary scrie:Buna ziua,
As vrea un sfat in legatura cu ingrasamintele pentru florile tinute in casa. Ce ingrasamant e cel mai bun pentru ele si cand ar trebui sa-l pun.
Multumesc!


In florarii sau in raioanele dedicate din supermarket-uri gasesti tot felul de ingrasaminte pentru diverse tipuri de plante de interior.

Unele sunt pentru plante cu flori, altele pentru cele doar cu frunze, unele ingrasaminte sunt lichide, altele solide, unele se apliva pe frunze, in pamant sau in apa cu care le uzi.

Trebuie deci sa te orientezi in functie de ce plante ai. Iar instructiunile de aplicare le gasesti pe fiecare produs in parte. Succes!
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Ingrasaminte pentru florile tinute in casa!

Mesajde muschu » Mie Feb 05, 2014 5:12 pm

Are dreptate mirelat, nu toate plantele au nevoie de acelasi tip de ingrasamant.

Sunt ingrasaminte care stimuleaza inflorirea, dar degeaba aplici asa ceva unor plante care nu fac flori niciodata! Eu de exemplu folosesc un ingrasamant special pentru orhidee, si efectele sunt foarte bune. Orhideele infloresc cam de 2 ori pe an si tin florile foarte mult.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Ingrasaminte pentru florile tinute in casa!

Mesajde ceauscc » Lun Mar 31, 2014 9:49 pm

Eu unul sunt mai putin pretentios si am invatat sa-mi fac ingrasamant singur (la muscate si flori mai comune). Il fac asa: ingrasamant de la vaca ( de acum 2-3 ani), pamant de padure, nisip cu putine pietricele si gata :). Muscatele merg de minune si sotia ma iubeste :lol: :lol: :lol: :lol:
ceauscc
 
Mesaje: 34
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:48 am

Re: Ingrasaminte pentru florile tinute in casa!

Mesajde valihurmuz » Joi Apr 30, 2015 3:24 pm

la florarii gasesti diferite ingrasaminte pentru tot ce vrei ,eu de acolo cumpar ingrasamit si florile merg bine ,insa trebuie sa ai grija pentru ce fel de flori iei .
valihurmuz
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Oct 14, 2014 10:38 am


Înapoi la Ingrasaminte pentru gradina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori