Gradina de legume in paturi inaltate

Ingrasaminte pentru gradina, ingrasaminte naturale, ingrasaminte chimice, compost, etc.

Gradina de legume in paturi inaltate

Mesajde mirelat » Dum Mar 20, 2011 6:08 pm

Sunt tare tentata sa experimentez anul acesta cultivarea legumelor in paturi inaltate. Am citit ca acest mod de cultivare creste productivitatea foarte mult.

In plus, intre paturi se pot crea alei pietruite, si nu ar mai trebui sa intru in noroi dupa o ploaie pentru cateva frunze de patrunjel.

Nu stiu insa cum as putea proteja scandurile care delimiteaza paturile, pentru a nu ma trezi dupa 1-2 ani ca au putrezit.

Ceva idei? Multumesc!
Fişiere ataşate
gradina-paturi-inaltate.jpg
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Gradina de legume in paturi inaltate

Mesajde florina11 » Dum Mar 20, 2011 9:55 pm

Un prieten are paturi inaltate in solar si pune capsuni.Trebuie sa ai grija cat de inalte le faci,adica sa te gandesti ce vrei sa pui, sa nu cumva sa aiba nevoie sa creasca mai mult si sa nu aiba unde.
florina11
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 12:00 am

Re: Gradina de legume in paturi inaltate

Mesajde marcelb » Lun Iun 20, 2011 10:46 pm

Eu am facut doua paturi inaltate delimitate cu scanduri de la niste paleti vechi, ramasi de la materialele de constructie.
Intr-unul am plantat rosii, care s-au dezvoltat foarte bine, am gresit ca le-am pus prea dese, iar in celalalt am combinat diverse legume: mazare, ceapa, morcovi, spanac, rucola.
Eu sunt incepator in ale gradinaritului, dar pot spune ca m-a ajutat idea cu straturile facute astfel. Pamantul este foarte afanat, il poate lucra si un copil ca lopatica de nisip :) .
Fişiere ataşate
IMG_1553.jpg
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Gradina de legume in paturi inaltate

Mesajde angyciobanu » Vin Sep 02, 2011 9:06 am

Interesanta idee! Am facut si eu un solar si cred ca ar merge sa fac paturi inalte sa cultiv diverse.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Gradina de legume in paturi inaltate

Mesajde Coryl » Mie Feb 01, 2012 10:31 am

Cand vine primavara si eu o sa incerc :)
Coryl
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Ian 04, 2012 8:49 am


Înapoi la Ingrasaminte pentru gradina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori