Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Ingrasaminte pentru gradina, ingrasaminte naturale, ingrasaminte chimice, compost, etc.

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde iuly » Lun Sep 30, 2013 6:37 pm

Eu as opta pentru ingrasamant natural, de la gaini, animale etc. sau, daca nu ai posibilitatea, du-te in padure si ia al doilea strat de pamant de sub copaci, eventual impreunate cu frunze moarte.
iuly
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:32 pm

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde bahnaadriana » Mar Noi 12, 2013 6:12 pm

Cele mai bune sunt ingrasamintele naturale.. pana la urma, daca vrei chimicale, mergi la supermarket si cumperi de acolo. O sa ajunga probabil mai scump, dar sanatatea nu are pret.
bahnaadriana
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 12, 2013 6:06 pm

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde marcelb » Mar Noi 12, 2013 9:00 pm

bahnaadriana scrie:Cele mai bune sunt ingrasamintele naturale.. pana la urma, daca vrei chimicale, mergi la supermarket si cumperi de acolo. O sa ajunga probabil mai scump, dar sanatatea nu are pret.


Corect, din punct de vedere financiar nu se prea justifica mica gradina de langa casa. Rostul ei este insa sa-ti ofere mancare sanatoasa si putina relaxare, mai ales daca ai un job stresant. Deci chimicalele nu au ce cauta intr-o astfel de gradina.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde doyna » Lun Ian 13, 2014 10:08 pm

Eu am cumparat in acesta toamna special pentru gradina gunoi de grajd, adica de vaca nu de cal. Cel de vaca este mult mai indicat in gradina si poate fi amestecat cu pamant de padure si iese solul perfect. Am dat pe o caruta in jur de 30 de lei.
doyna
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:05 pm

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde Ramo Mona » Mie Apr 09, 2014 10:24 pm

gunoiul de grajd cred ca e cel mai bun
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde araddaniel » Lun Feb 02, 2015 2:04 pm

Ingrasamintele organice includ gunoi de pasare, gunoi de grajd, turba, alge, acid humic, guano. Acestea contin toate elementele de baza ce contribuie la dezvoltarea plantelor (azot, fosfor, potasiu, microelemente), se descompun lent si au efect indelungat.

Pentru gradina as folosi 1 sac de 25 kg / 200 m2. ITALPOLLINA (4 N - 4 P2O5 - 4 K2O) Ingrasamant organic
ITALPOLLINA este un ingrasamant organic complet natural si este rezultatul unei selectii atente sursa substantei organice (certificata sanatos ) si vine de la ferme autorizate de crestere.
ITALPOLLINA este cel mai bogat ingrasamant de pasari de curte in: nutrienti, substanta organica humidificatoare, (fara impuritati cu o puritate de 95%) microorganisme utile .
Cantitatea mare de substante organice active si humificatoare Imbunatatesc In scurt timp microbiologic, fizic (structura si retentia de apa) si chimic (capacitatea de tampon a crescut si a solurilor CSC), evitand pierderile sau insolubilitatea elementelor de azot, fosfor si urme care sunt atat de pretioase pentru culturi.

detalii cu privire la produs se pot gasi si pe pagina de internet: http://www.seminte-ingrasaminte-turba.r ... e-Organice
araddaniel
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Feb 02, 2015 2:00 pm

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde nelad » Lun Feb 02, 2015 11:53 pm

Eu sunt de parere ca ingrasamantul natural este si cel mai bun. Asa ca folosesc gunoi de grajd ( porci, cal, vaca) il pun de toamna si pana primavara el se dizolva si doar dau la harlete.
nelad
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Sep 30, 2013 5:44 pm

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde AndreeaBurl » Joi Iul 21, 2016 4:12 pm

Eu am o grădina mică dar complexa...putin din fiecare si nu m-am complicat sa produc eu un îngrășământ BIO si sa caut gunoi de grajd.In primul rând gunoiul de grajd arde plantele daca e mai proaspăt de 2 ani si nici nu as avea siguranța ca de unde cumpăr e bun.O vecina mi-a recomandat sa folosesc un compost de pe piața, un fertilizant bio si recunosc ca am fost neîncrezătoare in prima faza, dar a dat rezultat.Acum legumele mele au gustul de la bunica, si am si câțiva pomi fructiferi.Am muncit mult sa am o grădina frumoasa si aplic plantelor 3 tratamente de BiohumusSol pe an.Le dau si radicular si foliar.
AndreeaBurl
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Iul 21, 2016 3:52 pm

Re: Ce ingrasaminte folosim in gradina de legume?

Mesajde Mirelus » Lun Iul 01, 2019 9:03 am

greenday scrie:Daca zici ca solul este argilos, si gradina va fi mica, eu zic sa te gandesti si la varianta unor straturi inaltate.
Mai exact, din scanduri de lemn, caramizi, etc., se construiesc niste cofraje. Poza atasata spune mai multe decat explicatiile mele.
Aduci apoi un camion cu pamant de padure, niste gunoi de grajd, le amesteci, umpli cofrajele si ai rezolvat problema.

Super util raspunsul dv. Intr-adevar, acea fotografie face cat o mie de cuvinte. Multumim.
Mirelus
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Dec 21, 2018 7:18 pm

Anterior

Înapoi la Ingrasaminte pentru gradina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron