Put absorbant pentru drenajul gradinii

Sisteme de irigatii pentru gradina, proiectare si executie sisteme de irigatii pentru gradina, irigatii automatizate, etc.

Put absorbant pentru drenajul gradinii

Mesajde doublez » Mar Apr 30, 2013 7:27 am

Am facut un put de drenaj pentru colectarea apei din curte. A rezultat o gaura de 6 m adancime si dupa ce au captusit-o cu piatra, au ramas 1.4m diametru. Din ce am vazut pana acum, asigura un transfer bun al apei spre subsol. Ma intreb insa daca toata "constructia" este suficient de stabila sau exista teoretic pericolul surparii.
Am facut o poza chiar in timpul captusirii cu piatra si am pus-o pe jurnalul de santier:
http://bellcraft.ro/constructii/exemple-santier/ghizd-put-absorbant-drenaj/
doublez
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 14, 2013 5:07 pm

Re: Put absorbant pentru drenajul gradinii

Mesajde spaceman » Mar Apr 30, 2013 8:23 am

Daca putul colecteaza apa din curte, de ce peretii lui au fost facuti din piatra zidita?! Mi se pare o lucrare destul de costisitoare, care merita, zic eu, doar daca la final rezulta o fantana care sa aiba apa potabila. In acest caz avea o mare importanta zidirea peretilor cu materiale "eco".
In cazul de fata se puteau folosi tuburi prefabricate din beton care conduceau la o reducere destul de mare a cheltuielilor.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Put absorbant pentru drenajul gradinii

Mesajde marcelb » Mar Apr 30, 2013 2:03 pm

O idee foarte buna acest put, pe vremuri, la tara, mai ales in satele fara ape curgatoare in vecinatate, cam la fiecare gospodarie era asa ceva pentru acumularea apei de ploaie care era apoi folosita pentru gradina, animale sau chiar spalatul rufelor.

Dar, cum spunea si spaceman, cu siguranta ieseai mai ieftin cu tuburile prefabricate din beton, care ti-ar fi eliminat si teama de surpare a putului.
Eu unul nu as fi avut curajul sa ma apuc de zidit asa ceva, pentru ca la diametrul si adancimea de care vorbesti cu siguranta s-a lucrat cateva zile bune, iar daca venea o ploaie pe parcursul lucrarii cred ca se compromitea totul.
Piatra este fixata cu mortar de ciment? Daca da, probabil va rezista. Daca constati ca incep sa se desprinda pietre ai optiunea de a introduce acele tuburi prefabricate, ar fi pacat insa sa mai cheltuiesti in plus, sunt convins ca nu putin te-a costat acest put. Asa ca-ti doresc sa te tina vreo 50 de ani! ;)
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Put absorbant pentru drenajul gradinii

Mesajde spaceman » Mar Apr 30, 2013 3:29 pm

marcelb scrie:Eu unul nu as fi avut curajul sa ma apuc de zidit asa ceva, pentru ca la diametrul si adancimea de care vorbesti cu siguranta s-a lucrat cateva zile bune, iar daca venea o ploaie pe parcursul lucrarii cred ca se compromitea totul.
Piatra este fixata cu mortar de ciment? Daca da, probabil va rezista. Daca constati ca incep sa se desprinda pietre ...


Daca e corect executata lucrarea (piatra a fost zidita cu mortar, etc) eu zic ca nu ar trebui sa fie probleme. Se faceau (si inca se fac) fantani din piatra. Am o cunostinta care foloseste apa de baut dintr-o astfel de fantana. Diametrul cred ca e cam la fel si parca zicea ca are o adancime de 5 m.
Sa nu mai zic ca in zona mea, pe la tara majoritatea fantanilor vechi sunt cu pereti din caramida.
Avatar utilizator
spaceman
 
Mesaje: 53
Membru din: Mar Feb 01, 2011 1:13 pm

Re: Put absorbant pentru drenajul gradinii

Mesajde lorec » Lun Feb 17, 2014 8:41 pm

Interesant, am mai auzit de asa ceva si cred ca e destul de interesant. Teoretic apa se scurge in pamant si ar trebui sa sa duca in pamant, putul ar trebui sa ramana uscat. Deci ar trebui sa reziste mult timp.
lorec
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Ian 26, 2011 10:31 am


Înapoi la Sisteme de irigatii pentru gradina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron