irigatie gard viu

Sisteme de irigatii pentru gradina, proiectare si executie sisteme de irigatii pentru gradina, irigatii automatizate, etc.

irigatie gard viu

Mesajde victoria bindea » Mar Mar 15, 2011 9:47 pm

Vreau sa realizez un sistem de irigatie pentru un gard viu pe o lungime de cca 400m cu sursa de apa din fantana. Ma intereseaza o varianta economica si eficienta pentru pompa si tevi.
victoria bindea
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Mar 15, 2011 9:28 pm

Re: irigatie gard viu

Mesajde Domotics » Mar Apr 12, 2011 5:35 pm

pentru un gard viu iti trebuie sistem prin picurare. gardul viu e pretentios la apa si se usuca in conditii de apa multa. din experienta :), ma chinui cu un gard viu de 3 ani, daca vrei iti trimit poze.
Domotics
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Apr 12, 2011 5:09 pm

Re: irigatie gard viu

Mesajde florin-zlt » Joi Apr 14, 2011 9:59 pm

Gardul viu trebuie udat si trebuie sa fie la umbra pentru a-i merge bine.nu stiu nici o solutie pt sistemul de irigare.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: irigatie gard viu

Mesajde anca paraschiv » Lun Apr 08, 2013 1:12 pm

Buna ziua, gardul viu poate fi udat fie cu ajutorul aspersoarelor, in cazul in care se afla la marginea peluzei de gazon sau printr-un sistem de udare prin picurare. Sistemul de udare prin picurare poare fi :
-o conducta principala aparenta, din care pleaca mici conducte secundare care fiecare in capat are un picurator care se pune la baza fiecarei plante
-o conducta dotata din start cu gauri din 30 in 30 de cm, care se trece prin spatele plantei, in asa fel incat sa nu se vada
- o conducta mai lata, de 4 cm si plata, care are mai multe canale si mai multe gauri mici, care se trece prin spatele plantelor si care va uda toata lungimea gardului viu.
O zi frumoasa la toate lumea si sper sa fie de folos.
anca paraschiv
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 08, 2013 1:06 pm

Re: irigatie gard viu

Mesajde ionucu » Lun Feb 23, 2015 5:42 pm

eu am pus anul tercut niste gard viu si efectiv il ud cu apa de la temperatura zilei ( nu de la robinet) si cu o galeata. Creste frumos si e verde mereu
ionucu
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Noi 15, 2014 10:46 pm


Înapoi la Sisteme de irigatii pentru gradina

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori