Bonsai - o mica minune

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Bonsai - o mica minune

Mesajde hera » Dum Iun 03, 2012 7:09 pm

Bonsaiul este o forma de arta, provenita din orient, care urmareste recrearea naturii intr-un peisaj minimalist care are la baza studiul cresterii plantelor in mediu natural.
Nu toate plantele pot deveni bonsai ci doar cateva, in speta: arborii, arbustii sau tufele. Pe langa faptul ca sunt plante deosebit de fascinante prin aspectul lor, pot fi considerati chiar si "mostenire de familie", avand o durata de viata de cateva sute de ani.
Pentru mentinerea in forma a unui bonsai, un rol esential il are tunsul. Prin tuns se reduce inaltimea dar se si ingroase trunchiul. Foarte important este sa cunoasteti perioada propice pentru executarea acestui proces. De obicei bonsaiul se poate tunde primavara, dar la unele specii tunsul se poate executa si vara, eliminandu-se in acest fel ramurile si lastarii care modifica intr-un mod neplacut aspectul bonsaiului.
Dupa tundere se recomanda o udare mai frecventa, cu multa grija insa, deoarece udatul excesiv poate duce la moartea bonsaiului. Multi iubitori de plante au pierdut frumuseti de bonsai, din lipsa de cunostinte despre ingrijirea lui.
Mare atentie, bonsaiului nu-i trebuie multa apa. Udarea se face in functie de specie, in general la 1-2 zile, dar trebuie sa avem grija in permanenta ca pamantul sa fie umed.
hera
 
Mesaje: 108
Membru din: Mie Ian 25, 2012 9:45 pm

Re: Bonsai - o mica minune

Mesajde Coryl » Mar Noi 27, 2012 2:29 pm

As dori si eu unul, dar nu stiu daca rezista intr-o camera destul de intunecoasa. Daca l-as pune la geam ar rezista oare?
Coryl
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Ian 04, 2012 8:49 am

Re: Bonsai - o mica minune

Mesajde veverina » Vin Dec 28, 2012 4:12 pm

Eu am avut doi bonsai pana acuma si i-am pierdut pe amandoi, din nefericire. Nu prea rezista in apartament la bloc, sunt foarte pretentiosi, te-as sfatui sa te orientezi spre alte plante care suporta mai bine clima de la noi si atmosfera de apartament.
veverina
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 28, 2012 4:06 pm

Re: Bonsai - o mica minune

Mesajde CyleX4 » Mar Ian 22, 2013 7:25 pm

Bonsaii au nevoie de multa lumina naturala. Pozitioneaza-i intr-o incapere luminoasa, aproape de fereastra, pentru a lasa razele soarelui sa ajunga pana la el. Este important ca acestia sa stea in bataia luminii soarelui circa 5 ore pe zi, deoarece bonsaii vor creste mai frumos si vor fi mai sanatosi.
Un procedeu de udare care poate fi aplicat cu succes la toate tipurile de bonsai este scufundarea vasului in care acestia stau, intr-un recipient cu apa. Nivelul apei este indicat sa acopere ghiveciul si sa ajunga pana la circa 2 cm din inaltimea trunchiului acestuia. Lasa ghiveciul in apa, pana cand ies toate bulele de aer din pamant, insa nu mai mult de 2-3 minute.
ATENTIE! Nu lasa bonsaiul prea mult in apa, ci doar pana cand pamantul este saturat, altfel este posibil ca acesta sa moara. ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Bonsai - o mica minune

Mesajde inncristina » Dum Feb 10, 2013 6:42 pm

plantele bonsai sunt considerate arbori pitici, care au suferit pe parcurs unele mutatii genetice, aceasta nu este tehnica reala prin care s-a ajuns la aceste dimensiuni. Exemplarele mai mici ale unei anumite specii sunt rezultatele unor operatiuni cum ar fi limitarea spatiului de crestere, taierea radacinilor si a ramurilor, conducerea cresterii plantei intr-o anumita directie si intr-o anumita masura etc. Dovada faptului ca bonsaiul nu este decat un arbore in miniatura ce pastreaza, insa, caracteristicile soiului sau mai mare, sunt florile ce cresc in dimensiuni normale la orice tip de bonsai.
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Re: Bonsai - o mica minune

Mesajde CyleX4 » Mar Feb 19, 2013 10:45 am

Ficus Ginseng este ideal pentru nou-veniții în lumea cresterii bonsai-lor. Acesta este potrivit mai ales pentru oricine caută să crească un bonsai ca un hobby, fiind considerat bonsai-ul cel mai simplu de crescut...
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Bonsai - o mica minune

Mesajde babylupixu » Joi Mar 07, 2013 9:08 pm

Buna! am primit un bonsai cu ocazia zilei de 8 martie. Orice informatii imi sunt folositoare, prefer experiente personale, decat sfaturile generice gasite la o cautare google. va multumesc
babylupixu
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 28, 2011 9:40 pm

Re: Bonsai - o mica minune

Mesajde CyleX4 » Sâm Mar 16, 2013 1:44 pm

Se plaseaza doar in interior (nu mai mult de 25*C), necesita o zona iuminata natural, se uda moderat (saptamanal, prin scufundarea vasului in apa) si se stropeste cu apa curata, la temperatura camerei ;) Succes!
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Bonsai - o mica minune

Mesajde marius28 » Mie Mar 27, 2013 8:15 pm

am luat un Bonsai acum 2-3 ani de la Ikea si se tine bine, nu este asa de pretentios precum se spune, si-a mai luat un prieten dupa ce a vazut la mine dar se pare ca nu-i merge asa bine, probabil nu l-a ingijit suficient
marius28
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mar 27, 2013 7:38 pm


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori