Planta "mana maicii domnului"

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

planta "mana maicii domnului"

Mesajde ARINA » Mar Feb 01, 2011 1:36 pm

M-am mutat de aproape un an la casa si as vrea sa plantez "mana maicii domnului" pe langa gard. Problema mea este ca nu sunt atat de priceputa la gradinarit si nu stiu cum se planteaza aceasta planta. Multumesc celor care pot sa -mi dea sfaturi.
ARINA
 
Mesaje: 8
Membru din: Mar Sep 28, 2010 11:00 pm

Re: planta "mana maicii domnului"

Mesajde muschu » Mar Feb 01, 2011 4:49 pm

"Mana Maicii Domnului", Caprifoiul sau Lonicera sunt denumiri ale aceleiasi plante agatatoare, foarte raspandita prin gradinile de la noi datorita aspectului si mirosului placut, si, nu in ultimul rand, usurintei cu care se inmulteste si se intretine.

Indicat este sa o plantati primavara, din butasi, care prind foarte usor radacina, cu conditia sa aiba umezeala in sol.

Pentru a-i modela forma dorita si pentru a o ajuta sa se dezvolte viguroasa, "Mana Maicii Domnului" se tunde dupa terminarea perioadei de inflorire.
Fişiere ataşate
mana-maicii-domnului.jpg
mana-maicii-domnului.jpg (27.05 KiB) Vizualizat de 6839 ori
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Planta "mana maicii domnului"

Mesajde valentinafr » Lun Mar 14, 2011 5:27 pm

Eu am plantat-o intr-un loc insorit ,langa un gard.Primavara si vara,cand e inflorita miroase divin.In fiecare dimineata nu uit sa o ud.
valentinafr
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 09, 2011 1:50 pm

Re: Planta "mana maicii domnului"

Mesajde biluta28 » Mie Mar 23, 2011 1:20 pm

De unde se pot obtine butasi de mana maicii domnului sau cum se poate pot obtine butasi de la o planta deja existenta... m-ar interesa sa plantez si eu acesta planta frumos mirositoare.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Planta "mana maicii domnului"

Mesajde mihaelar63 » Joi Iul 07, 2011 12:55 am

Miroase incantator . Si eu imi doresc sa am in gradina . Ar fi utile amanunte detailate despre inmultire .
mihaelar63
 
Mesaje: 8
Membru din: Sâm Feb 21, 2009 12:00 am

Re: Planta "mana maicii domnului"

Mesajde elenafr » Sâm Noi 05, 2011 11:31 pm

Caprifoiul este o planta rezistenta la temperaturile scazute din cursul iernii.Lastarii de caprifoi, lungi pana la 2-3 m, imbraca frumos coloanele, peretii sau se pot revarsa alcatuind adevarate perdele protectoare de soare si praf.
Poate fi inmultita prin seminte, butasi si marcotaj. Mai simple sunt metodele de inmultire vegetativa.
Butasii se fac fie iarna, fie vara.
Butasii de vara se fac din lujeri tineri, cu 1-2 internoduri, lungi de 8-10 cm. In 3-4 saptamani formeaza radacini. In general, butasii de caprifoi au nevoie de cel putin 2 ani de ingrijire speciala si numai dupa aceea se pot folosi la plantarea din cadrul balconului sau la locul definitiv.
elenafr
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 12, 2010 12:00 am

Re: Planta "mana maicii domnului"

Mesajde atiana » Mar Ian 10, 2012 3:58 pm

Nu stiam pana acum ca aceasta planta se numeste asa, de mult timp ma gandesc sa plantez aceasta minunata planta dar nu stiam cum se numeste.
atiana
 
Mesaje: 10
Membru din: Joi Dec 09, 2010 12:00 am

Re: Planta "mana maicii domnului"

Mesajde pollet_a » Joi Ian 12, 2012 12:13 am

Bun gasit.
Mi-ar placea sa pot vedea un catalog cu multe plante de gradina ca si instructiuni de plantare a lor. In curand fiica mea se va muta la noua locuinta pe care si-a construit-o......cu multe sacrificii si renuntari, timp de vreo 4 ani.As vrea sa ii pot recomanda niste plante, arbusti etc., ceva pentru o gradina mare....niste decoratiuni....
Aveti vreun catalog in acest sens? Unde il pot vedea ? As fi tare curioasa sa-l studiez.
Va multumesc
Va doresc o noapte linistita.
Paula M.
pollet_a
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Planta "mana maicii domnului"

Mesajde marcelb » Joi Ian 12, 2012 9:35 am

pollet_a scrie:... Mi-ar placea sa pot vedea un catalog cu multe plante de gradina ca si instructiuni de plantare a lor. In curand fiica mea se va muta la noua locuinta pe care si-a construit-o......cu multe sacrificii si renuntari, timp de vreo 4 ani.As vrea sa ii pot recomanda niste plante, arbusti etc., ceva pentru o gradina mare....niste decoratiuni...


Doua sugestii de cataloage online de unde puteti comanda de la plante ornamentale pana la pomi fructiferi, si unde gasiti inclusiv informatii despre plantarea si ingrijirea lor:
http://www.multeplante.ro/
http://www.sieberz.ro/

Dar, fiind vorba despre amenajarea unei gradini noi, ar fi indicat sa consultati si un peisagist. Succes!
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Planta "mana maicii domnului"

Mesajde asmin » Vin Feb 24, 2012 12:43 pm

miroase foarte frumos si e o incantare sa o ai in gradina
asmin
 
Mesaje: 56
Membru din: Mie Feb 22, 2012 2:50 pm

Următorul

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori