Cactusii

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Cactusii

Mesajde andu4bidden » Mie Mar 07, 2012 10:02 am

Ce sfaturi imi dati in ceea ce priveste cactusii? Imi putrezesc desi nu-i ud foarte des, maxim o data pe saptamana.
andu4bidden
 
Mesaje: 58
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Cactusii

Mesajde mirelat » Mie Mar 07, 2012 12:43 pm

In sezonul rece le ajunge sa-i uzi si o data la 2 luni, mai ales daca-i tii la temperaturi mai scazute, cum se recomanda la unele specii, pentru a inflori. Daca totusi ii tii pe pevazul geamului, la caldura, uda-i ca si vara. Adica o data la 2-3 saptamani.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cactusii

Mesajde anghel-andreea » Vin Iun 22, 2012 4:12 pm

Cactusii verzi prefera locurile din partea de est sau de vest, unde nu sunt expusi pe tot parcursul zilei la razele puternice ale soarelui. Trebuie sa fim atenti ca in perioada in care infloresc (aprilie pana in august), cactusii sa primeasca apa in mod regulat. Important este sa nu ramana apa in tavita, deoarece daca aceasta este in exces plantele se vor ineca.
anghel-andreea
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Iun 22, 2012 4:03 pm

Re: Cactusii

Mesajde lalap » Vin Sep 14, 2012 11:36 am

Buna! ma intereseaza si pe mine acest subiet despre cactusi; desi nu par prea "prietenosi" la prima vedere, sunt foarte dragalasi, mai ales cand ii vezi asa micuti si infloriti; am vazut ca spuneati ca trebuie sa fie udati regulat, fara sa aiba apa din abundenta, insa, intrebarea mea este daca trebuie sa-i udam pe sus sau punem apa in tavita? Mersi de ajutor! O zi placuta.
lalap
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Sep 14, 2012 11:18 am

Re: Cactusii

Mesajde mirelat » Vin Sep 14, 2012 12:12 pm

Cactusii poti sa-i uzi si pe sus, avand insa grija sa pui apa pe marginile ghiveciului, nu direct pe planta, dar si jos, in farfurioara, golind insa apoi surplusul de apa. Ar fi bine sa folosesti apa de ploaie la temperatura camerei.

Iar pentru sol, daca nu gasesti in florarii pamant special pentru cactusi, fa tu un amestec, aproximativ in parti egale, de pamant negru de padure de foioase cu nisip si pietris foarte marunt. Solul trebuie sa fie cat mai permeabil.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cactusii

Mesajde Coryl » Lun Sep 17, 2012 12:57 pm

Am cativa cactusi aloe vera, unde ar fi cel mai bine sa-i pun in timpul iernii?
Coryl
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Ian 04, 2012 8:49 am

Re: Cactusii

Mesajde petrilaana » Lun Sep 17, 2012 2:30 pm

Coryl scrie:Am cativa cactusi aloe vera, unde ar fi cel mai bine sa-i pun in timpul iernii?

Eu tin aloe vera pe pervazul ferestrei, atat vara cat si iarna. Deci are multa lumina in permanenta.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Cactusii

Mesajde Coryl » Mar Sep 18, 2012 1:40 pm

petrilaana scrie:
Coryl scrie:Am cativa cactusi aloe vera, unde ar fi cel mai bine sa-i pun in timpul iernii?

Eu tin aloe vera pe pervazul ferestrei, atat vara cat si iarna. Deci are multa lumina in permanenta.


Multumesc pentru raspuns!
Coryl
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Ian 04, 2012 8:49 am

Re: Cactusii

Mesajde Coryl » Mie Oct 10, 2012 10:13 am

Am gasit niste idei foarte interesante despre cactusii, pe care vreau sa impart si cu voi :) Sunt minunate

http://www.realoasis.net/?p=1063

http://www.cactuslovers.com/grafted-cactus-pictures.htm

Imagine
Coryl
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Ian 04, 2012 8:49 am

Re: Cactusii

Mesajde inncristina » Mar Mai 21, 2013 9:59 am

Nu are nevoie de conditii speciale, nici de prea multa apa si ii place sa stea la soare. Originar din zonele aride ale Mexicului, cactusul este o planta suculenta, adica stocheaza lichidele in trunchi.
eu pun deasupra pamantului in care am plantat cactusi pietre din mozaic sau pietre de rau, de dimensiuni mici. Arata mai bine si protejeaza pamantul. Nu indesa aceste pietre in pamant pentru ca opresti cactusul din crestere.
Cactusii de forma rotunda adora apa pe trunchi, ca si cum ar fi spalati. Singurul cactus care face exceptie de la regula este Poinsetia , cunoscut in mod popular sub numele de “craciunica”. Acesta infloreste iarna. De asemenea, nu trebuie mutat si incearca sa il feresti de curentii de aer. Cand face boboci nu este bine sa ii atingi, pentru ca ii poti strica.
Bobocii arata ca niste bumbi parosi, asemanatori ca si consistenta cu vata iar puii arata ca un alt cactus in miniatura. Nu este recomandat sa atingi in perioada de crestere nici puii nici boboci
Taie partea din tulpina care este inca intacta. Apoi pune-o intr-un amestec de doua parti nisip si o parte pamant si va face singura radacina”
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Următorul

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori