lalele pistruiate

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

lalele pistruiate

Mesajde Valina33 » Mar Feb 07, 2012 8:54 pm

Cum se altoiesc (cred ca asa se spune) lalelele? Am vazut la cineva lalele de diferite culori (amestecate) si mi-au placut la nebunie. Am si eu la bunica lalele galbele, rosii si roz si as vrea sa le amestec. Adica sa iasa patate: galben cu rosu sau galben cu roz sau rosu cu roz sau alta nuanta. Mi s-a spus ca trebuie inainte sa le plantez sa tai in 2 bulbii de la doua lalele de culori diferite si sa le lipesc jumarte roz cu jumate galben(dau exemplu) dupa care sa le leg cu un material care sa putrezeasca repede in pamant. Va rog spuneti-mi daca e adevarat, daca intr-adevar merge. Daca nu, va rog sa-mi spuneti cum as putea sa fac.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: lalele pistruiate

Mesajde SabinaStanciu » Lun Iun 11, 2012 9:11 pm

Hei, mi s-a parut interesant post-ul tau. Ai reusit sa afli cumva informatii in plus despre hibridarea lalelelor? Daca da, ai pus cumva si in aplicare? sunt curioasa daca si iese asa ca mi-ar placea foarte mult sa incerc si eu.

Multumesc,
Sabina
SabinaStanciu
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Iun 11, 2012 9:06 pm

Re: lalele pistruiate

Mesajde Valina33 » Mie Aug 01, 2012 4:35 pm

Nu am gasit pe nimeni care sa-mi spuna daca merge treaba cu altoirea lalelelor. Voi incerca in toamna asta si voi vedea rezultatele la anul. Daca merge sau nu va voi anunta.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron