Cum rezista magnolia la clima noastra?

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Cum rezista magnolia la clima noastra?

Mesajde muschu » Joi Ian 26, 2012 12:05 pm

Mereu mi-am dorit sa am magnolia in gradina, iar acum am inceput sa ma uit prin cataloagele de pe net pentru ca sunt decisa sa comand una sau doua in primavara.
Am gasit oferte de magnolia cu frunze mereu verzi (Magnolia grandiflora), magnolia care infloreste de 2 ori pe an (Magnolie Genie), cu flori albe, roz, galbene sau purpurii, toate arata minunat in pozele din cataloage, dar nu stiu care se adapteaza cu adevarat la clima de la noi.
Stiu ca magnolia este destul de sensibila la ger, asa ca va rog sa-mi spuneti ce experiente aveti cu aceasta planta, recomandari, etc.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Cum rezista magnolia la clima noastra?

Mesajde roger-ius » Joi Ian 26, 2012 5:57 pm

Personal nu am nicio experienta, dar la mine in oras, la Oradea, curtea Episcopiei Romano-Catolice (fostul Muzeu al Tarii Crisurilor) e plina de magnolii. Cand infloresc magnoliile care inconjoara cladirea baroca e ceva de vis ...
Deci pot fi aclimatizate si la noi. Nu stiu ce soiuri sunt, dar copacii sunt destul de mari.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Cum rezista magnolia la clima noastra?

Mesajde GEORGETA MATEI » Dum Mar 04, 2012 9:02 pm

Eu locuiesc la Tulcea, in Dobrogea, unde clima este f. uscata. Am primit de la cumnata mea, de la Curtea de Arges, acum cinci ani o magnolie, pentru ca stia ca-mi doresc o astfel de planta, un arbust este de fapt, care a inflorit abia anul trecut, deci dupa cinci ani. De mentionat este faptul ca eu nu am protejat-o pe timpul iernii, nu i-am administrat ingrasaminte, doar apa si am sapat-o la radacina de cate ori a fost nevoie. Si, mai e un amanunt extrem de important, a inflorit exact in anul in care ne-am mutat in casa noastra!
GEORGETA MATEI
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 05, 2010 12:00 am

Re: Cum rezista magnolia la clima noastra?

Mesajde Valina33 » Mie Aug 01, 2012 4:41 pm

Eu sunt din Bacau si aici sunt si magnolii albi si roz si sunt de cativa ani plantati de oamenii de la primarie.
Cu siguranta nu au parte de o ingrijire speciala. Deci ai putea sa-ti iei si sa-ti plantezi unde vrei. Sigur iti vor iesi si inflori cum trebuie.

succes.
Valina33
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Ian 24, 2012 12:41 pm

Re: Cum rezista magnolia la clima noastra?

Mesajde Ramo Mona » Mar Oct 09, 2012 4:10 pm

Si in Timisoara si Bocsa sunt multe magnolii (atat roz cat si albe) si le merge foarte bine.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori