Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde Ramo Mona » Lun Noi 21, 2011 7:41 pm

Buna. Am cumparat de curand o floare de Euphorbia Pulcherrima sper sa reziste pana la Craciun. V-as ruga daca stiti sa-mi spuneti ce trebuie sa fac pentru a pastra floarea si pentru anul ce urmeaza ba chiar as dori sa o inmultesc. Am mai avut si anii anteriori asemenea flori dar din nefericire le-am pierdut la scurt timp de la cumparare :(.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde monalis » Mar Noi 22, 2011 12:58 pm

Si eu am, anul asta astept astept ca frunzele sa se faca rosii
monalis
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Feb 11, 2009 12:00 am

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde lautarescudaniel » Mie Noi 23, 2011 1:28 pm

am cumparat si eu anul trecut o floare din aceasta pt sotie insa nu a rezistat mai mult de 2 luni
lautarescudaniel
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde Ramo Mona » Lun Noi 28, 2011 10:58 pm

Floarea mea de anul trecut a disparut cam la o luna de la cumparare, la inceput au cazut toate frunzele apoi tulpina dintr-o data a putrezit :(.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde ramonafr » Mie Noi 30, 2011 3:48 pm

Nistora Ramona Teodora scrie:Floarea mea de anul trecut a disparut cam la o luna de la cumparare, la inceput au cazut toate frunzele apoi tulpina dintr-o data a putrezit :(.


Din pacate tot la fel am patit si eu. Se pare ca nu stiu sa o ingrijesc. Stiam ca planta cu frunze trebuie tinuta la intuneric o parte din zi (sub o cutie de ex) pentru a o stimula sa faca acele superbe frunze rosii si apoi floricelele.
ramonafr
 
Mesaje: 8
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde Ramo Mona » Mie Dec 07, 2011 9:45 pm

Inseamna ca e foarte sensibila aceasta floare daca toti care am avut asa ceva am pierdut-o. :(
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde micki23 » Mie Dec 07, 2011 11:39 pm

Dupa perioada de inflorire planta are nevoie de 2 luni de repaus, perioada in care toate frunzele isi schimba culoarea in verdele initial si uneori cad. Poinsettia necesita un loc luminos, dar fara soare direct si cu temperaturi de 18-20 grade Celsius. Vara se recomanda umbrirea pentru a se evita pierderile de apa prin transpiratie.

Udarea trebuie facuta cu grija, pentru ca insuficienta apei duce la ofilire, iar excesul apei duce la caderea frunzelor. Trebuie evitata udarea cu apa dura sau cu apa prea rece. Cand temperaturile sunt ridicate planta trebuie pulveriata din belsug cu apa in ploaie fina, in conditii care sa asigure lipsa razelor solare directe sau a curentilor de aer (exista riscul aparitiei petelor pe frunze).

Poinsettia este foarte sensibila la curentii de aer, precum si la diferentele mari de temperatura. In camere neaerisite frunzele se pateaza si cad.

In general, poinsettia este considerata a fi planta de sezon, si se arunca dupa inflorire. Pentru a fi determinata sa infloreasca din nou, ea trebuie sa primeasca ingrijiri speciale.
Dupa caderea frunzelor, planta se pastreaza in repaus cu udare redusa pana la inceputul verii, apoi se transplanteaza intr-un alt ghiveci, se scurteaza lastarii pentru a determina vegetatia, se uda si se fertilizeaza. Dintre lastarii nou-aparuti, se vor selecta 4-5 mai vigurosi iar restul se vor elimina.

In toamna planta trebuie acoperita cu o punga neagra din plastic sau o galeata, pentru a obtura complet lumina. Acest tratament trebuie aplicat zilnic 14 ore intuneric/ 10 ore lumina, timp de 8 saptamani, dupa care planta se va ingriji normal.
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde Ramo Mona » Mar Dec 13, 2011 7:58 pm

Multumesc frumos pentru recomandarile detaliate privitoare la ingrijirea acestei flori. Sper ca dupa aceste sfaturi sa reusesc sa pastrez planta cat mai mult timp, poate chiar sa o inmultesc.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde Ramo Mona » Mar Ian 03, 2012 6:58 pm

Din pacate floricica mea a avut aceeasi soarta ca cele din anii anteriori, nu am reusit sa o am pe masa de revelion cum mi-am propus :( . Chiar dupa Craciun au inceput sa-i pice frunzele iar la scurt timp a si putrezit desi apa i-am pus prin pulverizare si nu in cantitate mare la 2 zile.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde mariuka25 » Mie Ian 04, 2012 9:47 am

Incerc si eu de ceva sa adaptez aparatmentului meu o planta Euphorbia Pulcherrima, dar nu am reusit niciodata. Am citit despre conditiile necesare pentru a se dezvolta, le-am aplicat si tot degeaba.
mariuka25
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 02, 2011 10:32 am

Următorul

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron