Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde Ramo Mona » Mie Ian 11, 2012 9:50 pm

mariuka25 scrie:Incerc si eu de ceva sa adaptez aparatmentului meu o planta Euphorbia Pulcherrima, dar nu am reusit niciodata. Am citit despre conditiile necesare pentru a se dezvolta, le-am aplicat si tot degeaba.



Si eu am incercat sa nu tin planta in curent de aer, sa nu aiba apa prea multa dar nici sa-i lipseasca si multe alte sfaturi primite dar tot degeaba, cred ca e prea sensibila aceasta planta. Toate prietenele mele care au avut si ele astfel de flori au patit la fel, din toate persoanele ma gandesc ca macar cineva a facut tot ce trebuia dar se pare ca tot fara rost, planta nu a rezistat la niciuna din cunostiintele mele.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde georgiana-francesca » Joi Feb 23, 2012 9:27 am

Eu am cumparat-o in decembrie si si acum arata foarte bine, nu am udat-o mult ba chiar uneori ii puneam un pic de apa cind vedeam ca frunzele dau semne sa se vestejeasca. In curent nu am tinut-o ca nu prea e curent in casa dar in rest nu i-am aplicat un tratament anume. Acum a inceput sa-i cada din frunze, dar in locul lor apar altele noi dar verzi nu rosii. Dar inca mai are si rosii din alea care avea cand am cumparat-o
georgiana-francesca
 
Mesaje: 8
Membru din: Joi Feb 23, 2012 8:59 am

Re: Floarea Craciunului (Euphorbia Pulcherrima)

Mesajde Ramo Mona » Mar Mar 13, 2012 8:45 pm

Da e mult prea sensibila, pretentioasa, dar sa ma incercam poate pana la urma o facem sa se adapteze.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Anterior

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron