Sfaturi alegere masina de tuns iarba

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Sfaturi alegere masina de tuns iarba

Mesajde marcelb » Mar Iul 26, 2011 2:04 pm

In curand va trebui sa fac si eu prima tundere a gazonului, si nu stiu pentru ce aparat de tuns iarba sa optez: electric sau pe benzina, trimmer sau masina de tuns pe roti?
Desigur, sunt binevenite si sfaturile legate de anumite marci.
Precizez ca suprafata este de aproximativ 300 mp, forma dreptunghiulara.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Sfaturi alegere masina de tuns iarba

Mesajde greenday » Vin Iul 29, 2011 10:29 am

Daca terenul pe care il tunzi are o forma regulata si e plan, cel mai bine e sa iei o masina de tuns iarba pe roti.
Cele electrice sunt mai ieftine si sunt mai comode in sensul ca nu-ti mai bati capul cu alimentarea cu combustibil, dar trebuie sa te obisnuiesti cu dezavantajul cablului electric, care te cam incurca. La suprafete mici poti trece peste acest inconvenient, dar la suprafete mari probabil ca vei regreta ca n-ai ales varianta pe benzina.
Trebuie sa vezi si care e latimea de taiere, pentru ca nu e totuna daca lucrezi 2 sau 4 ore sa tunzi aceiasi suprafata de gazon.

Pe langa masina de tuns iarba pe roti, care e potrivita pentru peluzele cu gazon, eu zic ca intr-o gradina e nevoie si de un trimmer, cu care poti taia iarba si buruienile in jurul pomilor, pe langa garduri, sau in orice zona mai accidentata. Preferabil e sa fie un trimmer atat cu fir cat si cu disc, sa faca fata si la buruieni, nu doar la iarba.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Sfaturi alegere masina de tuns iarba

Mesajde muha_huma » Sâm Iul 30, 2011 8:57 pm

Eu zic ca o masina de tuns iarba pe benzina iti ofera o autonomie mai mare decat una electrica.

Si nu te grabi foarte tare, ca ar trebui sa inceapa promotiile la marile magazine la astfel de produse, ca in curand ies din sezon.
muha_huma
 
Mesaje: 132
Membru din: Mie Aug 11, 2010 9:30 am

Re: Sfaturi alegere masina de tuns iarba

Mesajde ANELY » Mie Feb 01, 2012 2:56 pm

Cred ca si cele electrice si cele pe benzina sunt la fel de eficace, daca sunt mai performante.
Asadar un raport armonios calitate/pret ne va da satisfactie ca am investit in ceva durabil.
Sunt interesata si eu de o asemenea achizitie.
ANELY
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori