PLANTAREA MANDARINILOR

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

PLANTAREA MANDARINILOR

Mesajde MONIKUTZA » Mie Apr 13, 2011 2:55 pm

Buna ziua! mi-a daruit cineva un mandarin,si bineinteles as vrea sa rodeasca.Nu stiu nimic in ceea ce priveste plantarea lui Astept sfaturi. Va multumesc anticipat
MONIKUTZA
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Apr 13, 2011 2:35 pm

Re: PLANTAREA MANDARINILOR

Mesajde mirelat » Mie Apr 13, 2011 3:45 pm

Mandarinul are aceleasi cerinte ca toate citricele.
La plantare ai grija sa pui pe fundul ghiveciului (gaurit) pietricele pentru a asigura drenajul.
Pamantul trebuie sa fie un amestec de turba si pamant de flori.
Udatul trebuie facut regulat, astfel incat pamantul sa fie permanent umed, mai ales vara, fara a musti insa de apa.
Si asigura-i cat mai multa lumina.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: PLANTAREA MANDARINILOR

Mesajde madalina25 » Sâm Oct 08, 2011 11:52 am

Presupun ca este acelasi lucru ca si la lamai. Din pacate am un lamai care nu mi-a rodit niciodata, deci nu sunt in masura sa-ti dau un sfat. Am vazut la magazine ca sunt plini de lamai, dar al meu nu stiu ce are, ce ar trebui sa-i fac sa rodeasca.
madalina25
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: PLANTAREA MANDARINILOR

Mesajde simonaelena » Mie Noi 23, 2011 10:40 pm

Incearca sa-i administrezi ingrasamint pentru citrice. Nu acum, pentru ca ai nevoie de insecte pentru polenizare. Acum la inceputul iernii poti sa te alegi cu flori puternic parfumate, dar cam atat :) Spre sfarsitul iernii, e mai bine, atunci o sa poti profita de polenizarea naturala si o sa te alegi cu o gramada de lamai.

Si inca ceva: lamaiul rodeste pe ramuri de ordinul III, deci ar trebui sa il tunzi
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori