azaleea de gradina

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

azaleea de gradina

Mesajde EMILUTA » Lun Iul 01, 2013 1:06 pm

Am primit o azalee de gradina despre care nu stiu nimic: plantare, intretinere. M-ar putea ajuta cineva?
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: azaleea de gradina

Mesajde mirelat » Mar Iul 02, 2013 6:37 am

La cultivarea azaleei (Rododendron) in gradina trebuie sa ai grija la cateva aspecte:
- prefera un sol acid, deci integreaza in sol pamant dintr-o padure de rasinoase;
- nu rezista la temperaturi sub -15 grade celsius, deci sau o protejezi sau o muti in casa peste iarna;
- ii plac locurile umbroase, semiumbroase.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: azaleea de gradina

Mesajde EMILUTA » Joi Iul 11, 2013 7:21 am

Intrucat nu locuiesc intr-o zona cu rasinoase cum as putea crea acesta aciditate a solului?
Planta este plina de boboci dar pana acum nu a inflorit nici unul. Care este perioada de inflorire?
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: azaleea de gradina

Mesajde muschu » Vin Iul 12, 2013 5:18 pm

EMILUTA scrie:Intrucat nu locuiesc intr-o zona cu rasinoase cum as putea crea acesta aciditate a solului?
Planta este plina de boboci dar pana acum nu a inflorit nici unul. Care este perioada de inflorire?


Pamant pentru conifere, cu aciditate ridicata, gasesti in magazinele specializate pentru gradini.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: azaleea de gradina

Mesajde EMILUTA » Vin Iul 19, 2013 2:11 pm

Multumesc, dar este mai complicat - primul oras este la 40 km si are doar o florarie.
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: azaleea de gradina

Mesajde marcelb » Sâm Iul 20, 2013 6:43 am

EMILUTA scrie:Intrucat nu locuiesc intr-o zona cu rasinoase cum as putea crea acesta aciditate a solului?
Planta este plina de boboci dar pana acum nu a inflorit nici unul. Care este perioada de inflorire?


Eu am folosit acele de la bradul de Craciun pentru a imbunatati aciditatea solului intr-o zona din gradina unde am plantat cateva fire de afine.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: azaleea de gradina

Mesajde EMILUTA » Mar Aug 27, 2013 7:08 am

Este o idee forte buna. Inseamna ca pot folosi si pamant de sub un brad pe care il am in curte si unde sunt ace cazute. Multumesc.
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron