Brad cu acele inrosite si uscate

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Brad cu acele inrosite si uscate

Mesajde keepwalking » Joi Iun 06, 2013 11:19 am

Buna ziua,
sunt nou pe forum.
am plantat asta toamna, prin octombrie, cred, un bradut cumparat de la supermarket.
a trecut iarna si am constatat ca, de vreo luna, acele i s-au inrosit si au cazut de pe partea unde a fost expus la soare mai mult timp.
pare ca lucrul asta se va intampla si cu restul.
ce s-a intamplat cu el?
e semn ca nu s-a prins?
exista vreo sansa sa se regenereze?
multumesc.
keepwalking
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 20, 2013 9:24 pm

Re: Brad cu acele inrosite si uscate

Mesajde marcelb » Vin Iun 07, 2013 2:28 pm

Chiar daca nu se va usca de tot ii va fi afectata forma coroanei, daca i-au cazut acele de pe o parte. Mi se pare oricum ciudat ca s-a uscat la cata umezeala a fost primavara aceasta.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Brad cu acele inrosite si uscate

Mesajde daroxi » Sâm Iun 08, 2013 8:56 am

keepwalking scrie:Buna ziua,
sunt nou pe forum.
am plantat asta toamna, prin octombrie, cred, un bradut cumparat de la supermarket.


Eu am o suspiciune legata de cumpararea de la supermaket. De multe ori plantele cumparate din supermarketuri sunt "trecute". Au fost tinute prea mult in magazan in conditii improprii. Am cumparat si eu in trecut si spun din proprie experienta. Din pacate daca au inceput sa-i cada acele (chiar daca pe o parte) nu stiu daca mai are sanse :(
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Brad cu acele inrosite si uscate

Mesajde keepwalking » Dum Iun 09, 2013 12:43 pm

marcelb scrie:Chiar daca nu se va usca de tot ii va fi afectata forma coroanei, daca i-au cazut acele de pe o parte. Mi se pare oricum ciudat ca s-a uscat la cata umezeala a fost primavara aceasta.


da, si mai ales asta iarna, cand stratul de zapada a fost constant si din belsug...
keepwalking
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 20, 2013 9:24 pm

Re: Brad cu acele inrosite si uscate

Mesajde keepwalking » Dum Iun 09, 2013 12:44 pm

daroxi scrie:
keepwalking scrie:Buna ziua,
sunt nou pe forum.
am plantat asta toamna, prin octombrie, cred, un bradut cumparat de la supermarket.


Eu am o suspiciune legata de cumpararea de la supermaket. De multe ori plantele cumparate din supermarketuri sunt "trecute". Au fost tinute prea mult in magazan in conditii improprii. Am cumparat si eu in trecut si spun din proprie experienta. Din pacate daca au inceput sa-i cada acele (chiar daca pe o parte) nu stiu daca mai are sanse :(


da, chestia e ca, inca de cand l-am cumparat, avea cateva ramuri de la baza cu acele aproape uscate. vanzatoarea mi-a zis ca se vor reface...iata ca nu a fost asa...
keepwalking
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mai 20, 2013 9:24 pm

Re: Brad cu acele inrosite si uscate

Mesajde daroxi » Lun Iun 10, 2013 9:53 am

keepwalking scrie:da, chestia e ca, inca de cand l-am cumparat, avea cateva ramuri de la baza cu acele aproape uscate. vanzatoarea mi-a zis ca se vor reface...iata ca nu a fost asa...


Daca "pe raft" incepuse deja sa "paleasca" cred ca e cam clar ... Vanzatoarea e instruita sa vanda marfa, pe langa asta, vanzatorii din marile lanturi de magazuine nici nu se pricep de multe ori sa dea sfaturi in legatura cu ceea ce vand.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori