Rezistenta lalelelor si narciselor la inghet

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Rezistenta lalelelor si narciselor la inghet

Mesajde csjency » Lun Mar 18, 2013 9:00 pm

Avem lalale si narcise multe in gradina si in jurul casei. Unele deja au inflorit, altele sunt pe aproape. Cat rezista aceste plante la inghet, ca la noi acum e -4--6C. Vor mai inflori sau anul acesta ne vom lipsi de splendoarea lor?
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: Rezistenta lalelelor si narciselor la inghet

Mesajde mirelat » Mar Mar 19, 2013 9:08 am

Sa stii ca sunt foarte rezistente, eu cred ca nu le va afecta prea tare temperaturile negative de zilele trecute.

Si la noi au fost chiar -8 grade, si cel putin pana acum lacramioarele, lalelele si zambilele par in regula.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Rezistenta lalelelor si narciselor la inghet

Mesajde csjency » Dum Apr 14, 2013 3:50 pm

Si la noi a surprins inghetul lalelele,narcisele si zambilele.Au supravietuit,au inceput sa infloreasca,dar se vede pe ele un pic de suferinta.Sunt un pic "fara vlaga".
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: Rezistenta lalelelor si narciselor la inghet

Mesajde florentinab » Dum Apr 14, 2013 9:51 pm

Rezista sigur. La noi s-a incalzit deja si nu sunt afectate deloc. Au inceput sa infloreasca fara probleme.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: Rezistenta lalelelor si narciselor la inghet

Mesajde trusk_urg » Vin Apr 04, 2014 4:37 pm

Sunt plante care rezista la inghet "lalelele si zambilele" :D , spre desosebire de gladiole al caror bulbi se scot toamna si se replanteaza primavara .
trusk_urg
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Noi 07, 2010 12:00 am


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron