Tuia uscata

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Tuia uscata

Mesajde Pop Aurica » Mie Ian 09, 2013 9:44 am

Am o curte cu tuia de mai multe soiuri si brazi argintii.
Anul trecut in vara mi s-au uscat mai multi tuia. Pur si simplu au inceput cam in luna august pe la sfarsit sa se usuce de la varf in jos.
In partea de jos au inca crengi verzi dar, nu cred ca-si mai revin.
Este o boala sau din cauza caldurii excesive ( mentionez ca pe timpul secetei din vara trecuta i-am udat periodic)?
Ma poate ajuta cineva cu un sfat?
Daca nu-si mai revin, doresc sa-i inlocuiesc cu soiuri care au crestere rapida.
Stiti care sunt aceste soiuri?
Va multumesc anticipat.
Pop Aurica
 
Mesaje: 70
Membru din: Joi Oct 28, 2010 11:00 pm

Re: Tuia uscata

Mesajde inncristina » Dum Feb 10, 2013 6:44 pm

Părţile afectate cad cu uşurinţă, de aceea se recomandă scuturarea lor şi arderea cel târziu până la sfârşitul lui iunie, înainte ca ele să devină sursă de infectare a arborelui. Cel mai eficient mijloc de curăţare a tuiei este ruperea crengilor respective cu mâna. Dacă sunt mai multe plante, acest lucru necesită prea mult timp, de aceea se recomandă, în această situatie, folosirea unei mături speciale, care, trecută cu grijă printre crengi, uşurează munca.
Şi mai eficientă este înlăturarea crengilor moarte cu ajutorul unui jet foarte puternic de apă, cu care pot fi smulse ramurile uscate. Bineînţeles, acest lucru nu este posibil oriunde. Ciudat, deoarece nu ne-am obişnuit cu faptul că şi tuia trebuie stropită.
Diferitele boli ale plantelor rareori acoperă câte o ramură, mai degrabă se îngălbenesc ramurile mici, apoi se usucă.
Alţi dăunători ai tuiei:
păduchele tuiei;
kabatina thujae şi uscarea crengilor (mai ales dacă solul este lipsit de substanţele hrănitoare necesare tuiei)
molia aurie
acarieni
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Re: Tuia uscata

Mesajde CyleX4 » Dum Feb 17, 2013 2:27 pm

Exemplu: Thuja plicata ATROVIRENS
Are o creştere rapida, culoare verde-inchis lucios, este potrivită ca gard viu sau solitar in parcuri. Este un tuia puţin pretenţioasa, are înălţimea de 8-10 m şi de formă conică.
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori