Ficus bolnav

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Ficus bolnav

Mesajde GABIDANA » Dum Feb 27, 2011 10:41 am

Buna ziua!Se intampla ceva cu ficusul meu.Cred ca are un fel de ciuperca
,iar frunzele sunt pline de pete maronii.Vreau sa-l salvez si nu stiu cum.Are o valoare sentimentala ,si as regreta daca l-as pierde.Specific:nu-l tin in curent,intotdeauna il tin la lumina,il ud la 3-4 zile.
Multumesc anticipat.
GABIDANA
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 21, 2011 2:16 pm

Re: Ficus bolnav

Mesajde muschu » Dum Feb 27, 2011 1:06 pm

Ficusul este foarte sensibil la udat. Mai ales pe durata iernii ai grija ca pamantul sa se usuce bine intre udari.
Simptomele descrise de tine, cu aparitia petelor maronii pe frunze, corespund excesului de apa. Urmeaza caderea frunzelor si putrezirea radacinilor.
Deci, redu udatul si tine-l la lumina.
Succes!
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Ficus bolnav

Mesajde GABIDANA » Dum Feb 27, 2011 11:03 pm

Mtltumesc ca ma ajutati cu aceste sfaturi.Am sa tin cont de ele.
GABIDANA
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 21, 2011 2:16 pm

Re: Ficus bolnav

Mesajde biluta28 » Mie Mar 23, 2011 1:34 pm

Si daca nu reusesti sa-l salvezi inainte sa-l pierzi de tot taiei varful sau daca are ramuri o ramura si pune-o la prins intr-o sticla de apa trasparenta ( sticla sa fie de sticla ideala cea de pe vremuri de lapte) unde o fixezi exact pe mijloc folosind bucati de la doape de pluta astfel incat sa stea in apa fara sa se miste pana face radacini zdravene cand se indeparteaza pluta si se trage usor planta in sus si se planteaza. Ai grija ca daca nu are radacini bine dezvoltate si viguroase nu se prinde. O data asezata sticla la geam nu o mai misti sub nici o forma decat in ziua in care plantezi ficusul.

Sper sa nu-l pierzi. Tatal meu inmultea asa in fiecare primavara ficusul pe care il scotea pe balcon si il tundea. Toamna il baga iar in casa. Si iarna si vara il punea in acelasi loc .... iarna la geam in sufragerie unde erea mai intunecos fiind spre nord si vara pe balcon deschis la soare.
Acum locuieste intr-un subsol si a renuntat la ei caci aici nu le merge bine si i-a cam pierdut pe toti.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Ficus bolnav

Mesajde GABIDANA » Lun Mar 28, 2011 10:09 am

Multumesc pentru sfat.
GABIDANA
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Feb 21, 2011 2:16 pm

Re: Ficus bolnav

Mesajde Iordache Veronica » Vin Iun 24, 2011 6:28 pm

E o floare rezistenta din punctul asta de vedere. Se inmulteste si se prinde repede din frunza de ficus sau ramurica salvata de la ficusul bolnav . Oricum nu pune toata ziua apa. Eu ii pun odata pe saptamana din belsug,dar il tin in balcon unde e multa lumina si caldura, mai ales vara. Urmareste sa fie pamantul uscau la radacina ficusului si apoi pune apa.
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 30 vizitatori