Plantarea bulbilor de lalele si zambile

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Re: Plantarea bulbilor de lalele si zambile

Mesajde Iordache Veronica » Vin Iun 24, 2011 6:34 pm

Dar mai trebuie sa o ud in ghiveci?
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Plantarea bulbilor de lalele si zambile

Mesajde Iordache Veronica » Joi Noi 24, 2011 7:46 pm

Si mie mi-a inflorit zambiluta in ghiveci!Nu am mai mutat-o in pamant. Nu-mi vine sa cred!
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Plantarea bulbilor de lalele si zambile

Mesajde asmin » Vin Feb 24, 2012 12:42 pm

eu am pus bulbi de zambila in ghiveci si au inflorit dupa care i-am mutat in pamant si anul urmator au inflorit din nou
asmin
 
Mesaje: 56
Membru din: Mie Feb 22, 2012 2:50 pm

Re: Plantarea bulbilor de lalele si zambile

Mesajde alinaaura » Joi Mar 01, 2012 6:28 pm

cand este momentul propice plantarii bulbilor de lalele si cand se scot?
cine ma poate ajuta??
alinaaura
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Feb 21, 2012 4:11 pm

Re: Plantarea bulbilor de lalele si zambile

Mesajde muschu » Joi Mar 01, 2012 6:38 pm

alinaaura scrie:cand este momentul propice plantarii bulbilor de lalele si cand se scot?
cine ma poate ajuta??


In mod normal bulbii se planteaza toamna tarziu, astfel incat primavara devreme vei avea flori.

In toamna lui 2010 am uitat insa sa plantez niste bulbi de lalele si zambile, asa ca le-am plantat in ghivece la inceputul lui martie, anul trecut, iar peste 3 saptamani cea mai mare parte erau deja inflorite. Deci, eu zic sa te grabesti cu plantatul acum, daca pamantul nu e inghetat poti direct in gradina, altfel, pune si tu bulbii in ghivece. Succes!
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Plantarea bulbilor de lalele si zambile

Mesajde Ildikomaria » Mar Mar 06, 2012 10:00 am

Mie mi-au iesit in gradina atat zambilele cat si lalelele plantate toamna. Oare e posibil sa inghete noaptea?
Ildikomaria
 
Mesaje: 6
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Plantarea bulbilor de lalele si zambile

Mesajde GEORGETA MATEI » Vin Mar 09, 2012 1:29 pm

Toate florile cu bulbi este bine sa le plantezi incepand cu luna oct. , nov si chiar dec. daca e mai cald.Daca iarna este mai blanda si pamantul nu este inghetat , se pot planta si in luna ianuarie , dar nu toate vor inflori, dar avand in vedere faptul ca aceasta iarna a fost destul de capricioasa, exista riscul sa nu infloreasca in aceasta primavara. Va doresc multa bafta si o gradina superba !
GEORGETA MATEI
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 05, 2010 12:00 am

Re: Plantarea bulbilor de lalele si zambile

Mesajde Madena » Mar Mar 13, 2012 12:34 pm

Plantele cu bulb sunt plante perene care, pe perioada sezonului rece, intra in repaus vegetativ. In cazul speciilor ornamentale, exista doua grupe: bulbii de primavara si bulbii de vara. Bulbii de primavara sunt primele plante care infloresc in an, asa cum sunt narcisele, zambilele, lalelele. Bulbii lor se planteaza cel mai bine toamna, in lunile octombrie - noiembrie, si se lasa iarna acoperite cu frunze uscate sau paie. Sunt plante mai rezistente la temperaturi scazute si in primele luni din primavara ele vor inflori.
Madena
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 13, 2012 12:31 pm

Re: Plantarea bulbilor de lalele si zambile

Mesajde tudora dragoi » Mar Mai 08, 2012 4:38 pm

Un truc nou! Daca aveti lalele in gradina procedati asa lasati sa treaca floarea(luna mai) taiati tija si frunzele uscate scoateti bulbii si replantati-i imediat
Vor inflori mai tirziu a doua oara in acelasi an! garantat! eu asa am procedat!
tudora dragoi
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Mai 04, 2012 9:14 pm

Re: Plantarea bulbilor de lalele si zambile

Mesajde simonaelena » Joi Mai 10, 2012 7:25 am

Pentru mine lalele au farmec primavara. Nu as risca sa epuizez bulbul prin fortare. Pana la urma ciclul biologic are si el rostul lui
simonaelena
 
Mesaje: 26
Membru din: Mie Noi 23, 2011 10:32 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori