Imi plac toate florile

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

imi plac toate florile

Mesajde ily » Dum Feb 06, 2011 10:50 pm

-imi plac toate florile si cele cu ghiveci si florile din gradina, dar cu toate ca stau la casa am spatiu putin pentru gradina si de aceea am incercat sa fac aranjamente florale in ghivece cu flori diferite ca specie si culoare. Deoarece nu toate florile rezista peste iarna , in fiecare an, primavara o iau de la inceput cu semanatul si aranjamentul florilor, dar oricum imi place sa fac acest lucru si abia astept sa treaca iarna!
ily
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 18, 2008 12:00 am

Re: imi plac toate florile

Mesajde paulici » Lun Feb 07, 2011 12:13 pm

Anul acesta am cumparat multe flori sa le punem in gradina. Am avut si anii trecuti insa acum dorim sa cultivam mult mai multe.
Am cumparat seminte de: nu ma uita, garoafa anuala, banutei, floarea miresei, ochiul boului, flori de piatra, ciubotica cucului, craite, degetar, coada soricelului, saraturica, flori de paie, amestec pitic anual, creasta cocosului, clopotei, lupin peren, floarea soarelui, dar si bulbi de dahlia, sparaxis, gladiole, begonii si crin regal, iar de anii trecuti avem trandafiri, am mai cumparat anul acesta inca 3, din care 2 cataratori, ghiocei, lalele, crizanteme, bujori, zambile, ploaie de aur, iris si inca cateva la care nu le stiu numele.

Dintre aceste flori cumparate acum unele nu am habar ce pretentii au decat ce scrie pe plic. Asa ca cei care ma pot ajuta cu sfaturi la ingrijirea banutei, flori de piatra, ciubotica cucului, degetar, coada soricelului, saraturica, flori de paie, clopotei, lupin peren, sparaxis, begonii si crin regal va multumesc.
paulici
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Feb 07, 2011 11:59 am

Re: Imi plac toate florile

Mesajde monik_m » Lun Mar 21, 2011 5:02 pm

Buna, si eu sunt in aceiasi situatie. Anul acesta in iulie o sa ma casatoresc si-mi doresc o gradina plina de flori. De aceea mi-am cumparat plicuri de seminte si am inceput sa le plantez. Ca si tine pana acum m-am luat doar dupa instructiunile de pe pachet, insa am mai cautat si pe internet diferite informatii despre sadirea semintelor pentru fiecare planta in parte. Unele plante vor sa fie sadite la umbra, altele la soare iar altele in penumbra. O alta problema este udarea : unele sunt iubitoare de apa, altele mai putin.
In ceea ce ma priveste am cautat flori care vor fi inflorite la inceputul lunii iulie, acesta fiind criteriul principal de alegere.
Ma voi mai duce in acest weekend sa-mi mai cumpar cateva pliculete, imi doresc mult sa gasesc si seminte de floarea-soarelui decorativa, sper sa reusesc.
Multa bafta in continuare cu plantarea :)
monik_m
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:55 pm

Re: Imi plac toate florile

Mesajde biluta28 » Mie Mar 23, 2011 1:11 pm

M-ar interesa sa stiu daca a mai crescut cineva pe balcon in ghivece flori de paie. Pe plic nu sunt prea multe instructiuni iar eu imi doresc aceste plante in ghiveci.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Imi plac toate florile

Mesajde ionut1 » Dum Mai 08, 2011 6:15 pm

Eu am plantat de vreo luna multe tipuri de flori,cu seminte din supermarchet la pliculet si nu mi-au rasarit nici pana acum.vi s-a mai intamplat?care poate fi cauza?
ionut1
 
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 12:00 am

Re: Imi plac toate florile

Mesajde Ramo Mona » Lun Mai 09, 2011 3:21 pm

Da. Si eu am pus seminte de flori din pliculet in ghivece si nu mi-au rasarit. Cred ca de vina sunt semintele sau nu am fost eu suficient de norocoasa ca sa-mi rasara, dar nu ma las asa usor...o sa pun iar si iar pana imi va rasari ceva.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Imi plac toate florile

Mesajde achimenes » Joi Mai 12, 2011 8:29 am

In cazul in care semintele nu au rasarit trebuie sa luam in considerare mai multi factori, cum ar fi :
- cerintele specifice pentru fiecare specie in parte, sunt unele seminte care germineaza la lumina, altele trebuie doar acoperite cu un strat fin de pamant
- la fel de importanti sun si alti factori ca: umiditatea substratului, asigurarea caldurii pe timpul germinatiei
- nu in ultimul rand dar unul dintre factorii determinanti ar fi CAPACITATEA GERMINATIVA A SEMINTELOR, cum suntem inconjurati numai de lucruri contrafacute, de nu s-ar incerca si cu semintele. Pe plic pot scrie ca sunt in perioada de valabilitate, dar seminte sa fie expirate de mult, practic de acest fapt nu ne putem da seama decat in momentul cand ne tot invartim pe langa ghiveci si observam ca nu iese nimic.
http://community.webshots.com/user/ACHIMENES
achimenes
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 23, 2011 2:51 pm

Re: Imi plac toate florile

Mesajde micki23 » Dum Mai 29, 2011 1:33 pm

e frumos ca-ti plac toate florile ... daca le-ar placea si politicienilor orasele noastre ar fi minunate, insa cum nu prea le plac, orasele noastre sunt pline de betoane si praf
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori