Gradina flori

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

gradina flori

Mesajde andrei elena » Joi Feb 03, 2011 8:09 pm

de 3 ani m-am mutat la casa si bucuria cea mai mare o am de la gradina de flori, sunt tare multumita de florile mele ma simt cu adevarat implinita.
andrei elena
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Feb 02, 2011 5:32 pm

Re: gradina flori

Mesajde mirelat » Joi Feb 03, 2011 8:15 pm

Elena, ne povestesti ce flori ai in gradina, sau si mai bine, poate reusesti sa postezi o poza cu gradina ta.
Sunt convinsa ca ne va inspira pe multi dintre noi.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: gradina flori

Mesajde cata_june » Vin Feb 04, 2011 2:14 pm

andrei elena scrie:de 3 ani m-am mutat la casa si bucuria cea mai mare o am de la gradina de flori, sunt tare multumita de florile mele ma simt cu adevarat implinita.

M-am mutat de 2 luni la casa si acum incerc sa invat cum se amenajeaza o gradina ... poate ma ajuti cu sfaturi ...
Avatar utilizator
cata_june
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 26, 2010 11:00 pm

Re: Gradina flori

Mesajde miha_loves_zaf » Sâm Feb 05, 2011 6:58 pm

Admir persoanele care au grija de flori si au si mana buna..
Eu chiar nu reusesc sa le fac bine...oricat m-as stradui..
miha_loves_zaf
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Feb 05, 2011 6:41 pm

Re: Gradina flori

Mesajde monik_m » Lun Mar 21, 2011 5:06 pm

miha_loves_zaf scrie:Admir persoanele care au grija de flori si au si mana buna..
Eu chiar nu reusesc sa le fac bine...oricat m-as stradui..



eu zic sa nu te descurajezi, este foarte important sa te documentezi inainte sa plantezi o floare pentru a cunoaste toate elementele despre ea : tipul de sol necesar, modul de udare, locul unde va fi plantata. Daca ai dat gres o data, asta nu inseamana ca nu vei reusi sa ai gradina visurilor.

mult succes in continuare !
monik_m
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Mar 21, 2011 4:55 pm

Re: Gradina flori

Mesajde biluta28 » Mie Mar 23, 2011 1:07 pm

Stiti cumva daca zambilele din ghivece ce se gasesc in supermarketuri se pot transplanta in gradina. Eu am astfel de zambile de vreo 3-4 ani pe balcon si au inflorit in fiecare an in februarie martie... dar acum nu prea mai am loc in balcon si as vrea sa le duc la tata la o verisoara... credeti ca sunt sanse sa se prinda si sa nu se usuce? Cand ar fi bine sa le duc si sa le planteze tinand cont ca anul acesta deja au inflorit in ghiveci si florile s-au trecut au ramas doar frunzele?
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Gradina flori

Mesajde mirelat » Mie Mar 23, 2011 3:39 pm

biluta28 scrie:Stiti cumva daca zambilele din ghivece ce se gasesc in supermarketuri se pot transplanta in gradina.


Da, bulbii de zambile cumparate la ghiveci pot fi mutati fara probleme in gradina.
De regula, bulbii se scot la sfarsitul primaverii din pamant si se tin intr-un loc racoros si la intuneric, eu ii tin in beci, si se replanteaza toamna, astfel incat primavara sa infloreasca.

Pot fi lasati in pamant peste vara, dar atunci bulbii nu mai sunt la fel de vigurosi si din ei nu se vor mai dezvolta plante la fel de frumoase.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Gradina flori

Mesajde micki23 » Dum Mai 29, 2011 1:38 pm

ma bucur ca iubiti florile
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Gradina flori

Mesajde PaulaGab » Sâm Iun 11, 2011 5:55 pm

Eu am o gradina cu florile plantate in grupuri, in functie de soi sau colorit, in aranjamente nu foarte sofisticate.
PaulaGab
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Gradina flori

Mesajde florin-zlt » Mie Iun 15, 2011 8:04 pm

Eu am o gradina plina cu flori si toate imi plac foarte mult,dar in special gladiolele.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am


Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron