Flori in ghivece

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Flori in ghivece

Mesajde Tambur » Mie Feb 02, 2011 9:51 am

Sunt o iubitoare a florilor in general si a muscatelor in special.Sunt flori fara mari pretentii. Pot fi iernate la temperaturi joase si au o multitudine de culori. Preferata mea este o muscata "floare de mar", deoarece are floarea sub forma de boboci mari, de culoare roz, care nu se deschid niciodata. Oare exista si muscate de culoare galbena?
Tambur
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde viezurica » Mie Feb 02, 2011 10:08 am

SI eu sunt o iubitoare a florilor in ghiveci.Desi stau la bloc,pe perioada verii,incerc pe cat posibil,sa am intotdeauna balconul plin de flori.Anul trecut mi-am cumparat o gramada de ghivece pentru balcon,ghivece din ceramica,dar care,din pacate,nu le pastrez in totalitate cu flori si iarna,din lipsa spatiului,dar si datorita faptului ca majoritatea ghivecelor mai frumoase din ceramica din comert nu au si farfurioara pentru scurgerea apei.
viezurica
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 06, 2010 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde Ramo Mona » Dum Feb 06, 2011 1:52 am

Ador florile si consider ca in orice casa ar trebui sa existe macar un ghiveci cu flori. Florile ne improspateaza aerul din incapere si ne infrumuseteaza casa.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde viezurica » Joi Feb 10, 2011 10:38 am

buna tuturor iubitorilor de folri,

Ce bine ca a inceput sa se incalzeasca afara.in curand ne vom putea pune flori afara...
viezurica
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 06, 2010 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde viezurica » Vin Feb 11, 2011 11:34 am

buna,

Mi-am cumparat mai multe culori de begonii(bulbi) si am cautat detalii despre ingrijirea lor pe internet.Pe plicul acestora arata ca se planteaza in lunile a 4-6.As vrea sa le plantez de acum si sa le tin o perioada,pana se incalzeste, in casa.Aveti idee daca este o.k?

Merci,
viezurica
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 06, 2010 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde viezurica » Vin Feb 25, 2011 9:16 am

buna,

Le-am plantat si le tin in casa pana se incalzeste afara.Abia au timp sa rasara si sa se faca mai mari,ca atunci cand le scot afara, sa fie crescute si sa ne bucuram mai repede de ele.
viezurica
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 06, 2010 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde viezurica » Mie Mar 09, 2011 11:36 am

Buna,

Au inceput sa rasara florile plantate.Am primit si o azalee frumoasa de 8 Martie.Incerc sa o ingrijesc cat mai bine,mai ales ca am inteles ca ii place racoarea,iar la noi in casa e destul de cald.are nevoie si de umiditate destul de mare,daca nu o ud intr-o zi,imediat i se pleostesc florile.
viezurica
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 06, 2010 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde roza » Joi Mar 10, 2011 3:45 pm

Nu am vazut niciodata muscate galbene, eu am mai multe culori , dar galben nu.
roza
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 12:39 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde viezurica » Vin Mar 11, 2011 11:40 am

Buna,

In sfarsit o zi de primavara frumoasa!Urez tuturor iubitoarelor de flori o primavara frumoasa si cat mai multe flori superbe!
Astazi am scos o parte din flori afara,ma bazez pe Busu si sper ca la noapte sa nu fie temperaturi negative...si cum in weekend s-au anuntat 17 grade sper ca nu o sa fie nici o problema ca le-am scos. :D

Ileana
viezurica
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Dec 06, 2010 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde anca29 » Dum Mar 13, 2011 11:28 pm

Buna!si eu iubesc florile la nebunie.intr-adevar sunt foarte frumoase muscatele multicolore.anul acesta m-am hotorat sa plantez si petunii deoarece am inteles ca nu sunt foarte pretentioase si imi plac foarte mult.
anca29
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron