Flori in ghivece

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Re: Flori in ghivece

Mesajde draghinescu » Mar Apr 02, 2013 1:07 pm

Muscate galbene nu am stiut ca exista. Natura ne uimeste.
draghinescu
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde florentinab » Joi Apr 04, 2013 4:04 pm

Am scos muscatele din beci, le-am schimbat pamantul si le-am pus in solar. Am plantat bulbi de begonii curgatoare (mai am daca doreste cineva contracost), bulbii de gloxinii si bulbii de Amaryllis.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: Flori in ghivece

Mesajde madalina31 » Mie Apr 10, 2013 9:05 am

As dori sa-mi cumpar cateva flori de interior, problema mea este ca locuiesc la mansarda unde nu este suficienta lumina si este si destul de cald, atat iarna cat si vara.
Ce-mi recomandati????
madalina31
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 10, 2013 8:58 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde mirelat » Mie Apr 10, 2013 5:49 pm

madalina31 scrie:As dori sa-mi cumpar cateva flori de interior, problema mea este ca locuiesc la mansarda unde nu este suficienta lumina si este si destul de cald, atat iarna cat si vara. Ce-mi recomandati????


Cateva plante de interior care suporta bine intunericul: Aglaonema (i se mai spune si planta initunericului), Aspidistra elatior (Pana cocosului), Dracena, Sansevieria (Limba soacrei). Succes!
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde ANELY » Vin Apr 12, 2013 8:44 am

Pe buna dreptate se spune ca cei ce iubesc florile sunt sensibili. Florile in apartament sunt o pata de culoare binevenita si un motiv in plus sa ne delecteze pe tot parcursul anului. Sunt tare mandra de florile mele, le iubesc si le vorbesc si credeti-ma muzica ce o ascult pare si pe placul lor. Familia mea este convinsa "ca am mana buna" pentru ca orice plantez se prinde pe loc. Dragostea pentru ceea ce faci este cea care asigura rezultatul scontat. Eu imi iubesc plantele si ele simt asta.
ANELY
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Flori in ghivece

Mesajde madalina25 » Sâm Apr 13, 2013 1:10 pm

Sigur ca exista si muscate galbene. Bunica mea are muscate galbene, rosii si mov. Sunt o frumusete.
madalina25
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde florina11 » Sâm Apr 13, 2013 1:12 pm

Si eu am muscate galbene. Am luat lastar de la o prietena si s-a prins imediat.
florina11
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde florin-zlt » Sâm Apr 13, 2013 1:20 pm

Sotia mea are casa plina de flori, sincer nu are muscate galbene, dar probabil ca exista.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Flori in ghivece

Mesajde wells » Mie Mai 08, 2013 3:04 pm

Ce flori pot pune in ghiveci pe balcon in aceasta perioada a anului? Si de unde imi recomandati sa cumpar? Seminte sau ...?
wells
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Sep 16, 2012 9:00 pm

Re: Flori in ghivece

Mesajde mirelat » Mie Mai 08, 2013 9:47 pm

wells scrie:Ce flori pot pune in ghiveci pe balcon in aceasta perioada a anului? Si de unde imi recomandati sa cumpar? Seminte sau ...?


Unele dintre cele mai comune plante pentru balcoane sunt muscatele curgatoare, in ghivece sau jardiniere suspendate.
Muscatele pot fi obtinute si din seminte cumparate, dar cel mai rapid si ieftin este prin butasi primiti de la cunoscuti. Singura problema este ca deja e prea cald pentru butasire, de regula inmultirea muscatelor prin butasi se face primavar devreme sau toamna tarziu.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron