Bulbi lalele

Gradina de flori - proiectarea gradinii de flori, amenajarea gradinii, intretinerea gradinii

Re: Bulbi lalele

Mesajde to_nica » Lun Oct 28, 2013 4:35 pm

Eu le-am plantat deja :)

Daca sunt in stare buna, pune-le repede in pamant!
to_nica
 
Mesaje: 10
Membru din: Lun Oct 28, 2013 3:48 pm

Re: Bulbi lalele

Mesajde doyna » Lun Dec 30, 2013 11:39 pm

Eu am primit niste bulbi de lalele acum 2 saptamani. Am uitat de ele si nu le-am pus, acum pamantul este inghetat si tare imi e ca nu o sa reziste pana in primavara. Oare le mai pot salva intr-un fel? Sunt aduse din Olanda... de la mama lor. :lol:
doyna
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:05 pm

Re: Bulbi lalele

Mesajde petrilaana » Joi Ian 02, 2014 12:43 pm

doyna scrie:Eu am primit niste bulbi de lalele acum 2 saptamani. Am uitat de ele si nu le-am pus, acum pamantul este inghetat si tare imi e ca nu o sa reziste pana in primavara. Oare le mai pot salva intr-un fel? Sunt aduse din Olanda... de la mama lor. :lol:


Poti pune bulbii in ghivece. Asta e, vei avea la primavara lalele in ghivece, nu in gradina. Iar toamna urmatoare ii pui in gradina.
Doar sa tii ghivecele la racoare, pana spre primavara.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Bulbi lalele

Mesajde csjency » Lun Ian 20, 2014 3:05 pm

In magazine au aparut bulbi de lalele si de zambile de vanzare.Se pot pune si primavara sau acestea se pun acuma in ghivece ?
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: Bulbi lalele

Mesajde doyna » Lun Mar 10, 2014 10:53 pm

mirelat scrie:
isabelao scrie:Eu am o gradina de lalele in multe culori si din pacate ceva in pamant mananca bulbii de lalele.
Din toata maretia de flori pe care o aveam, au mai ramas cateva.
Ce as putea sa fac ???????????? Help

Ar fi bine sa-ti dai seama care sunt daunatorii care distrug bulbii.
Daca sunt rozatoare precum cartitele, soarecii sau sobolanii atunci pot folosi aparate anticartite sau ... o pisica.
Daca sunt viermi sau paianjeni vei avea nevoie de o combatere chimica a acestora.


Am eu si pisica si aparate si degeaba... O cartita nenorocita imi face felul la lalele. Acum, adica anul asta ziua cand am timp o pandesc cu sapa :lol: . Oricum am vazut intr-un magazin pe la noi un fel de pastile care se baga in pamant si au un miros care tin daunatorii departe... Nu prea cred dar o sa incerc.
doyna
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:05 pm

Re: Bulbi lalele

Mesajde cetmam » Dum Mar 23, 2014 11:35 pm

Credeam ca doar eu am "dusmani" in gradina! De cativa ani inerc tot felul de metode pentru a scapa si nu reusesc! Nu doar gradinuta de flori este atacata, ci si cea de zarzavaturi! Off!
cetmam
 
Mesaje: 27
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Bulbi lalele

Mesajde doghe » Lun Mar 24, 2014 8:58 pm

Eu tocmai ce am plantat lalele. Insa am avut o neplacuta surpiza sa gasesc cativa bulbi putrezi, deci ceva nu le-a convenit.
Doyna, anul trecut si eu am avut o surpiza cu o cartita insa s-a dovedit a nu fi chiar asa desteapa...si si-a gasit sfarsitul repede, inainte ca sa-mi distruga gradina :D :D :D
Oricum, mai pun o serie acum de lalele mov si multicolore... sper numai sa iasa.
doghe
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Sep 30, 2013 5:56 pm

Re: Bulbi lalele

Mesajde muschu » Lun Mar 24, 2014 9:59 pm

doghe scrie:Eu tocmai ce am plantat lalele. Insa am avut o neplacuta surpiza sa gasesc cativa bulbi putrezi, deci ceva nu le-a convenit.... Oricum, mai pun o serie acum de lalele mov si multicolore... sper numai sa iasa.


Bulbii se planteaza toamna tarziu, iar primavara devreme vei avea lalele frumos inflorite.
Intr-un an insa si eu am uitat sa plantez cativa bulbi toamna, i-am pus in ghivece pe la mijlocul lui februarie si au inflorit. Sper sa ai si tu noroc, desi acum e mult mai tarziu si s-a cam incalzit vremea...
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Bulbi lalele

Mesajde ikamika » Mie Mar 26, 2014 9:40 pm

Eu am foarte multi bulbi de lalele plantati, de diferite culori, se planteaza doar toamna.

Daca aveti lalele crete sau deosebite la culoare, dupa al doilea an de la plantare scoateti bulbii si rariti-i, altfel nu mai infloresc!
ikamika
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Ian 04, 2013 7:32 pm

Re: Bulbi lalele

Mesajde gabriela_so » Vin Mai 19, 2023 11:39 am

În cazul în care există paraziți, puteți folosi insecticide și pesticide disponibile în comerț. Acestea pot fi aplicate în jurul bulbilor pentru a ucide insectele înainte ca acestea să mănânce bulbii. În cazul în care se găsesc insecte în sere, este recomandabil să acționați preventiv prin utilizarea pesticidelor pentru a controla insectele.
gabriela_so
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Mai 19, 2023 11:32 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Gradina de flori

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori