Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde CyleX4 » Dum Feb 17, 2013 2:23 pm

Capsunii cataratori se cultiva inclusiv in ghivece, pe balcon.
Acestia (Mount Everest - originali) au nevoie de putin loc pentru a prinde radacini. Se acomodeaza in toate felurile de sol si sunt rezistenti la frig. Sunt de ajuns cateva minute pentru a-i planta, dupa aceea nu mai trebuie decat sa-i araciti si sa-i udati din cand in cand.
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde draghinescu » Mar Apr 02, 2013 12:57 pm

Am cultivat dar nu sunt asa de spectaulosi cum se spune in reclamele din revista, sunt aproape normali, nici fructele nu sunt asa de mari. Daca are cineva vreo specie de capsuni colosali si cataratori ii rog sa-mi imprumute un puiet si mie.
draghinescu
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Noi 21, 2010 12:00 am

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde ANELY » Vin Apr 12, 2013 8:50 am

Eu votez pro FRUCTE SI LEGUME AUTOHTONE. Am avut ocazia sa gust capsune - modelul catarator - si sincer nu au aceeasi aroma ca si capsunile clasice. Poate sunt eu prea pretentioasa.
ANELY
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Oct 30, 2010 11:00 pm

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde EMILUTA » Lun Ian 27, 2014 1:34 pm

Si eu am cumparat capsuni gigant si cataratori, de la o reclama din revista, de fapt au iesit identici iar stolonii sunt asemanatori cu ce se gaseste pe piata. Am pus si intr-un ghiveci dar nu am avut rezultate, iar cei pe care am incercat sa-i urc radacinutele stolonilor s-au uscat.
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde angyciobanu » Sâm Feb 01, 2014 1:46 pm

Nu exista capsuni cataratori, curgatori sau gigant. Este doar pacaleala pe foarte multi bani. Anul trecut am incercat soiul Albion si am fost incantata: a avut flori si fructe pana a venit zapada si fructele au fost foarte mari cand n-am neglijat irigarea.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde oana990 » Joi Mar 13, 2014 7:11 pm

Am vazut chiar anul trecut la unchi. Am si gustat si sunt foarte dulci.
oana990
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Sep 28, 2012 12:48 am

Re: Ce parere aveti despre capsunii cataratori?

Mesajde marcel1966 » Joi Mar 13, 2014 7:13 pm

Am vazut la cineva. Am inteles ca a comandat prin posta si chiar sunt bune.
marcel1966
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Dec 06, 2013 9:15 pm

Anterior

Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori