Cand se planteaza usturoiul?

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Cand se planteaza usturoiul?

Mesajde petrilaana » Vin Ian 20, 2012 5:27 pm

Anul trecut am plantat usturoiul primavara (ce-i drept ca destul de tarziu, prin mai), si nu a reusit sa se dezvolte prea bine pana in toamna.
Am auzit ca unii il planteaza de toamna, nu risca sa inghete peste iarna? Daca nu, as astepta si eu cateva zile fara inghet si l-as planta acum. Sau sa astept totusi pana la primavara?
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Cand se planteaza usturoiul?

Mesajde mirelat » Vin Ian 20, 2012 5:49 pm

Daca te gandesti ca usturoiul este o planta cu bulbi, este normal sa se cultive toamna tarziu, asemeni celorlalte bulboase, daca le pot spune asa.

Avand radacini superficiale, ca sa se dezvolte bine este important sa-l plantezi intr-un sol fertil, afanat si bine drenat. Si sa fie o zona insorita, lucru valabil de altfel la mai toate legumele.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Cand se planteaza usturoiul?

Mesajde mona75 » Sâm Ian 21, 2012 11:08 am

Intr-adevar usturoiul se cultiva cel mai bine toamna,mai ales daca vrei sa il pastrezi pt iarna.La fel ca si ceapa daca e plantat pe toamna in primavara ai codite verzi foarte repede.
mona75
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Cand se planteaza usturoiul?

Mesajde Ramo Mona » Mar Ian 24, 2012 10:43 pm

toamna tarziu e perioada propice
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Cand se planteaza usturoiul?

Mesajde madalina25 » Mie Feb 08, 2012 9:09 pm

Se planteaza toamna, la fel ca si ceapa. Daca il plantezi primavara nu ai usturoi verde pe Paste pentru drob.
madalina25
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Cand se planteaza usturoiul?

Mesajde florentinab » Joi Feb 09, 2012 12:19 pm

Eu il plantez toamna. Anul trecut am facut usturoi imens ( am pus gunoi de grajd inainte). A fost prima experienta, cu gunoiul si a fost un succes. Daca era din alta parte credeam ca este din acela cumparat chinezesc.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: Cand se planteaza usturoiul?

Mesajde CyleX4 » Sâm Iul 28, 2012 12:20 pm

se poate planta atat toamna, cat si primavara; daca se respecta regulile de calitate a solului, este indicata insamantarea de toamna... succes ...
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Cand se planteaza usturoiul?

Mesajde angela6200 » Vin Dec 30, 2016 7:26 pm

Se planteaza toamna!
angela6200
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Ian 04, 2014 8:08 am

Re: Cand se planteaza usturoiul?

Mesajde Cris Apropo » Joi Oct 17, 2019 10:04 pm

Ce trebuie sa stii despre plantarea usturoiului?

Usturoiul se poate planta, toamna sau primavara.
Usturoiul nu se planteaza in acelasi sol decat la o distanta de minim 4 ani;
Usturoiul nu se planteaza dupa cartofi sau tomate, deoarece solul este plin de substante nutritive ale acestor culturi si favorizeaza atacul nematodelor;
Este indicata plantarea usturoiului dupa culturi care reduc atacul nematodelor precum porumbul, sau culturile care se culeg toamna devreme precum cele de varza, castraveti, dovlecei, mazare verde, diverse soiuri de salate, etc.

Daca se planteaza toamna:

Perioada indicata pentru plantare este de la sfarsitul lunii septembrie pana la sfarsitul lunii octombrie.
Se aleg catei de usturoi sanatosi, bine uscati. Este indicat ca inainte de plantare cateii de usturoi sa fie tratati pentru prevenirea bolilor si daunatorilor: se mentin cateii pentru plantat timp de 10-15 minute intr-o solutie de piatra vanata (100g la 10 l de apa).
Adancimea de plantare: 5-8 cm.
Distanta intre catei, in fuctie de marimea acestora: 4-10 cm.

Daca se planteaza primavara:

Pentru plantarea de primavara se poate folosi orice soi de usturoi de toamna, insa rodul final scade cu pana la 20-30%.
Plantarea trebuie efectuata cat mai devreme: de la sfirsitul lunii februarie pina la mijlocul lunii martie.
Modul de pregatire, plantare, ingrijire a usturoiului de primavara este acelasi cu cel al usturoiului de toamna.
Cris Apropo
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Oct 01, 2018 4:00 pm


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori