Sfaturi construire solar legume

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Sfaturi construire solar legume

Mesajde marcelb » Dum Noi 06, 2011 12:15 pm

Ma tenteaza construirea unui solar pentru legume. Un solar de mici dimensiuni, pentru uz familial. Ma gandesc la ceva in jur de 3 pe 5 metri.

Ce sugestii aveti in privinta formei, materialelor sau ce alte lucruri mai sunt de care ar trebui sa tin cont? Multumesc.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Sfaturi construire solar legume

Mesajde petre67 » Joi Noi 17, 2011 5:51 pm

Cred ca cel mai usor e sa-i faci un schelet din bare de otel beton striat cu diametrul de 14-16 mm, pe care le arcuiesti dupa un sablon, sa iasa toate la fel, dupa care le fixezi capetele in pamant (ideal in beton) la distante de 1 - 1,5 m intre ele.
Apoi, pentru rigidizare poti folosi tot otel beton, cat mai subtire, pe care-l prinzi orizontal, la coama, peste barele arcuite.
Apoi, cobori paralel cu bara de la coama, pe ambele parti, cu inca cateva bare orizontale, pot fi tot otel beton cat mai subtire sau o sarma galvanizata de 3 mm, acestea avand si rol de rigidizare dar si de sustinere a foliei, pentru a nu se crea pungi cu apa.
In fine, pui folia de polietilena pe care o ingropi jos in pamant.
Succes!
petre67
 
Mesaje: 211
Membru din: Vin Aug 06, 2010 10:48 pm

Re: Sfaturi construire solar legume

Mesajde lauraatanase » Vin Dec 07, 2012 1:11 am

Tatal meu a facut singur solarul, dar nu l-a facut rotund. Pur si simplu ca pe o "casa" as putea spune: a folosit stalpi de lemn si de ciment pe care i-a pus exact dupa forma unei camere sa zicem, dar l-a facut destul de mare. S-a chinuit ceva cu toate calculele lui pentru ca este foarte atent la cele mai mici detalii si a iesit foarte bine. Ca urmare s-a hotarat si anul urmator a mai facut unul. Acum avem 2 solarii si punem tot felul de legume si fructe chiar in ele! Deci nu e neaparat nevoie sa fie rotund.. Gandeste-te cum iti vine mai bine!
lauraatanase
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Dec 07, 2012 12:50 am

Re: Sfaturi construire solar legume

Mesajde daroxi » Vin Dec 07, 2012 6:25 pm

lauraatanase scrie:Deci nu e neaparat nevoie sa fie rotund ...


Forma "rotunda" face fata mai bine la vanturile puternice. Evident insa ca un solar poate fi contruit in mai multe variante.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Sfaturi construire solar legume

Mesajde florentinab » Mie Iul 10, 2013 3:50 pm

Al meu este tot rotund si il folosim doar primavara. Acum am ridicat folia de pe el.
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: Sfaturi construire solar legume

Mesajde razadesoare » Mie Noi 13, 2013 1:28 pm

nu conteaza forma
razadesoare
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Noi 07, 2013 12:02 pm

Re: Sfaturi construire solar legume

Mesajde razadesoare » Mie Noi 13, 2013 1:30 pm

dar majoritatea se fac rotunde....oricum ar fi sunt forte practice
razadesoare
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Noi 07, 2013 12:02 pm

Re: Sfaturi construire solar legume

Mesajde csjency » Mie Dec 18, 2013 2:25 pm

Are cineva solutie pentru microsolarii care sa incape intr-o camera incalzita dar neutilizata?
csjency
 
Mesaje: 27
Membru din: Dum Apr 17, 2011 4:47 pm

Re: Sfaturi construire solar legume

Mesajde doyna » Lun Feb 17, 2014 8:43 pm

Este o idee minunata, am si eu ceva dar la scara mica, acoperit cu folie si doar pt verdeturi ca sa am de Pasti. Ma gandeam la un solar pt legume mai mare dar ce vreau eu este ceva mai greu de facut si implicit costa mai mult. Am estimat cam la 1000 lei...
doyna
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:05 pm

Re: Sfaturi construire solar legume

Mesajde luminita_d » Lun Iun 29, 2015 10:30 pm

csjency scrie:Are cineva solutie pentru microsolarii care sa incape intr-o camera incalzita dar neutilizata?


Pentru solarii in camere nefolosite sau pe balcon ar merge niste mini sere.
luminita_d
 
Mesaje: 23
Membru din: Vin Mai 15, 2015 4:30 pm


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron