Cum se coc rosiile culese verzi?

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde tuvalentina » Mie Aug 28, 2013 8:30 pm

Buna ziua. Sunt Valentina si sunt noua pe forum. Subiectele mi se par foarte interesante. In ceea ce priveste acest subiect vreau sa spun ca si eu rosiile culese verzi le tin la soare.
tuvalentina
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Aug 28, 2013 8:21 pm

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde marinec » Joi Oct 17, 2013 11:21 pm

eu stiu ca se tin la soare..dar nu soare direct ca altfel se prajesc..si nu mai sunt bune /
marinec
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Oct 17, 2013 11:17 pm

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde RadioClick » Vin Aug 10, 2018 9:13 pm

Eu o sa vin cu o reteta utile pentru cine are rosii verzi si nu vrea sa le puna la murat:

Salata de patlagele verzi

Ingrediente:
6-7 gogonele mari
50 ml ulei
o lingurita de sare
o ceapa rosie

Mod de preparare:
Spalam gogonelele si le punem la fiert intr-o oala incapatoare in care am pus apa cu sare.
In functie de cat de mari si cat de coapte/verzi sunt va dura mai mult sau mai putin pana cand se vor gati.
Incercati cu furculita si cand sunt gata le scoateti si le puneti direct in alta oala cu apa rece. Le lasati acolo pentru cateva minute apoi le scoateti, le curatati si le lasati la scur. Eu le-am lasat sa se scurga bine peste noapte. Le-am pus intr-o strecuratoare de plastic (ca aceasta), am pus sita peste un castron si le-am lasat in frigider pana a doua zi. Este foarte important sa le scurgeti foarte, foarte bine pentru ca altfel salata va iesi prea apoasa si nu o sa va placa.
Inainte de a ne apuca de facut salata de patlagele verzi curatam ceapa si o taiem marunt.
Dupa ce s-au scurs bine patlagelele, le tocam cu un tocator pentru vinete sau pur si simplu cu cutitul, adaugand si ceapa taiata marunt. O putem pune direct in salata dar in felul acesta o maruntim si mai mult.
Punem patlagelele si ceapa tocata intr-un castron, adaugam sare si ulei dupa gust si … gata salata noastra de patlagele verzi. Un deliciu!
RadioClick
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Feb 10, 2015 4:00 pm

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde Mirelus » Lun Iun 17, 2019 11:09 pm

RadioClick scrie:Eu o sa vin cu o reteta utile pentru cine are rosii verzi si nu vrea sa le puna la murat:

Salata de patlagele verzi

Ingrediente:
6-7 gogonele mari
50 ml ulei
o lingurita de sare
o ceapa rosie

Mod de preparare:
Spalam gogonelele si le punem la fiert intr-o oala incapatoare in care am pus apa cu sare.
In functie de cat de mari si cat de coapte/verzi sunt va dura mai mult sau mai putin pana cand se vor gati.
Incercati cu furculita si cand sunt gata le scoateti si le puneti direct in alta oala cu apa rece. Le lasati acolo pentru cateva minute apoi le scoateti, le curatati si le lasati la scur. Eu le-am lasat sa se scurga bine peste noapte. Le-am pus intr-o strecuratoare de plastic (ca aceasta), am pus sita peste un castron si le-am lasat in frigider pana a doua zi. Este foarte important sa le scurgeti foarte, foarte bine pentru ca altfel salata va iesi prea apoasa si nu o sa va placa.
Inainte de a ne apuca de facut salata de patlagele verzi curatam ceapa si o taiem marunt.
Dupa ce s-au scurs bine patlagelele, le tocam cu un tocator pentru vinete sau pur si simplu cu cutitul, adaugand si ceapa taiata marunt. O putem pune direct in salata dar in felul acesta o maruntim si mai mult.
Punem patlagelele si ceapa tocata intr-un castron, adaugam sare si ulei dupa gust si … gata salata noastra de patlagele verzi. Un deliciu!

Am sa incerc si eu reteta asta, multumim.
Mirelus
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Dec 21, 2018 7:18 pm

Re: Cum se coc rosiile culese verzi?

Mesajde Cris Apropo » Vin Oct 18, 2019 6:39 pm

Eu fructele care nu sunt inca coapte le depozitez langa mere sau kiwi. Se stie ca ajuta si celelalte fructe sa se maturizeze mai repede insa nu am incercat cu rosii. Daca vrei, am cateva retete de folosit in bucatarie pentru rosii verzi, in afara de muraturi.
Cris Apropo
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Oct 01, 2018 4:00 pm

Anterior

Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron