lucrari la tomate

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

lucrari la tomate

Mesajde cristea ion » Mar Iun 14, 2011 4:26 pm

Am auzit ca dupa ce plantele de tomate cresc pana la randul 3-4 de rod trebuie sa taiem frunzele de la etajul 1. Am solar din policarbonat si plantele au crescut foarte bine, au 1,5 m inaltime si 4 etaje de rod foarte bine dezvoltate.
Este indicat sa tai frunzele de la etajul 1?
Va multumesc !
cristea ion
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Sep 19, 2008 11:00 pm

Re: lucrari la tomate

Mesajde muschu » Mar Iun 14, 2011 11:56 pm

Eu indepartez frunzele de la baza doar cand incep sa se ingalbeneasca.
Asta se intampla cam dupa ce culeg prima tura de rosii.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: lucrari la tomate

Mesajde marcelb » Mie Iun 15, 2011 5:06 pm

Am citit undeva ca tomatele pot fi protejate de mană cu ajutorul unui fir de cupru care se introduce in tulpina plantei.

A folosit cineva aceasta tehnica, si, daca da, cum se executa aceasta.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: lucrari la tomate

Mesajde greenday » Mie Iun 15, 2011 5:40 pm

Nu am aplicat metoda, dar am auzit de ea.
Se trece un fir de cupru de grosimea unui ac prin tulpina plantei, la proximativ 3-4 cm de baza tulpinei, dupa caare capetele firului se indoaie in jos.

Seva plantei va reactiona chimic cu firul de cupru, si va transporta spre frunze molecule de cupru care vor proteja tomatele de ciuperci.

Daca tot mi-ati amintit de aceasta metoda, poate o testez si eu pe cateva plante.

Pana acum am folosit doar zeama bordeleza si solutie de urzici, frunze de nuc si coada calului.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: lucrari la tomate

Mesajde micki23 » Lun Sep 12, 2011 4:17 pm

eate indicat sa rupi frunzele de jos in functie de cum se usuca ... insa vezi la subiectul secretele rosiilor, am postat acolo lucrarile speciale
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron