Secretele rosiilor

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Secretele rosiilor

Mesajde greenday » Joi Mai 26, 2011 2:29 pm

Rosiile sunt unele dintre cele mai iubite legume din orice gradina.

Am zice ca toata lumea cultiva rosii, deci ingrijirea lor nu mai este un secret pentru niciun gradinar, profesionist sau amator.

Ei bine, nu este chiar asa, cred ca toata lumea mai poate invata cate ceva.

Ideea acestui topic mi-a venit ieri, vazand un tanar vecin, de curand mutat la casa dupa o viata la bloc, punand aracii la rosii cu totul la intamplare.

Ei bine, aracii se pun intotdeauna pe partea dinspre nord. Dealtfel, daca nu puneti aracii imediat dupa plantare, veti vedea cum dupa cateva zile plantele se orienteaza spre sud, deci e logic sa fie sustinute dinspre nord ...

Acesta este un amanunt tehnic, sper insa ca experimentatii in cultivarea rosiilor sa vina cu multe alte sfaturi utile.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Secretele rosiilor

Mesajde mirelat » Vin Mai 27, 2011 10:38 am

Cateva sfaturi legate de sol si de plantare:

- rosiile prefera un sol bine aerisit si drenat, bogat in substante organice;

- un strat de frunze deasupra solului asigura atat substante nutritive dar ajuta si la mentinerea umezelii in sol;

- cand plantati rosia este indicat sa faceti groapa suficient de adanca pentru a incapea nu doar partea de radacina ci si pana la jumatate din tulpina. Astfel, partea de tulpina ingropata va da la randul ei radacini, care vor ajuta planta sa aiba o dezvoltare mai viguroasa.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Secretele rosiilor

Mesajde micki23 » Dum Mai 29, 2011 1:46 pm

acuma depinde cam ce sfaturi doriti??? toata schema cultivarii rosiilor sau doar anumite sfaturi???
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Secretele rosiilor

Mesajde greenday » Dum Mai 29, 2011 9:45 pm

micki23 scrie:acuma depinde cam ce sfaturi doriti??? toata schema cultivarii rosiilor sau doar anumite sfaturi???

sunt binevenite atat sfaturi punctuale, pe care le considerati esentiale, dar si prezentarea generala a procesului de cultivare a rosiilor poate fi utila novicilor.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Secretele rosiilor

Mesajde micki23 » Dum Iun 12, 2011 6:19 pm

OK O SA SCRIU ZILELE ASTEA
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Secretele rosiilor

Mesajde florin-zlt » Mie Iun 15, 2011 8:03 pm

Asteptam sfaturile.
florin-zlt
 
Mesaje: 42
Membru din: Vin Noi 05, 2010 12:00 am

Re: Secretele rosiilor

Mesajde micki23 » Lun Sep 12, 2011 4:04 pm

la tomate se fac niste lucrari speciale pe langa sapat, udat si fertilizat....adica
-palisat(legatul pe araci sau sarme),
-copilit (ruperea lastarilor crescuti sub frunzele principale, se face imediat ce acestia apar, pentru o buna dezvoltare a fructelor. Se pot lasa 1-2 lastari la tufa, din cei care apar in preajma primului ciorchine de fructe, pentru cresterea productiei.) ,
-carnitul(Consta in retezarea varfului plantei la 2-3 frunze deasupra ultimului ciorchine de fructe. La tomatele timpurii se lasa 4-5 ciorchini de fructe, iar la cele tarzii 6-8 ciorchini. Prin aceasta lucrare se grabeste coacerea fructelor in cazul rosiilor timpurii, se asigura fructe mari si carnoase la cultura de vara, iar la cea tarzie se accelereaza coacerea inainte de caderea brumei.
Recoltarea tomatelor se face pe masura coacerii lor, in mai multe randuri.
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Secretele rosiilor

Mesajde Rocain » Mie Sep 14, 2011 4:00 pm

ce fel de ingrasaminte sugerati ?
Rocain
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Secretele rosiilor

Mesajde marcelb » Mie Sep 14, 2011 4:36 pm

Rocain scrie:ce fel de ingrasaminte sugerati ?


Eu optez pentru ingrasamintele naturale. Iti sugerez sa citesti mai multe in topicul despre Ingrasaminte pentru gradina.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Secretele rosiilor

Mesajde micki23 » Sâm Sep 17, 2011 2:43 pm

daca vrei ecologic foloseste ingrasaminte organice - gunoi de grajd, amestec de gunoi de pasari cu apa....etc
daca nu, ingrasaminte cu N P K depinde de ce cultivi
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Următorul

Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori