Beneficiile cultivarii combinate a legumelor

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Beneficiile cultivarii combinate a legumelor

Mesajde muschu » Mie Mai 25, 2011 5:19 pm

Ce ziceti despre cultivarea combinata a legumelor?
Ce avantaje/dezavantaje exista?
Ce combinatii benefice de legume cunoasteti?

Sa luam ca exemplu combinatia pe care o stim cu totii de la bunicii nostri de la tara: porumbul, fasolea si dovleacul.
Porumbul joaca rolul de arac pentru fasole, fasolea fixează azotul în sol iar dovleacul pastreaza umiditatea in sol.
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Beneficiile cultivarii combinate a legumelor

Mesajde greenday » Mie Mai 25, 2011 5:55 pm

Da, combinatia porumb-fasole-dovleac e deja "clasica".

Dar mai sunt si alte combinatii, bazate pe faptul ca unele legume se maturizeaza mult mai repede decat altele.

Astfel, puteti cultiva randurile de ceapa intercalate cu cele de morcov. Sau salata cu sfecla, conopida sau varza. Salata sau ceapa verde se recolteaza devreme, lasand apoi loc sa se dezvolte morcovii, sfecla, conopida sau varza.

Combinatia de legume este benefica si pentru faptul ca fiecare leguma are preferintele sale in privinta substantelor nutritive din sol, deci e bine sa fie legume complementare ca si "dieta".
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Beneficiile cultivarii combinate a legumelor

Mesajde mirelat » Dum Mai 29, 2011 11:42 am

Exista combinatii de "plante prietene" sau "plante companion", care sunt utile in combaterea daunatorilor.
Am dat cateva exemple aici: viewtopic.php?f=10&t=315#p1367
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Beneficiile cultivarii combinate a legumelor

Mesajde micki23 » Dum Mai 29, 2011 1:40 pm

banuiesc ca vreti sa vb despre culturile asociate...insa aveti grija nu orice leguma merge cu alta leguma...
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Beneficiile cultivarii combinate a legumelor

Mesajde muschu » Dum Mai 29, 2011 9:39 pm

micki23 scrie:banuiesc ca vreti sa vb despre culturile asociate...insa aveti grija nu orice leguma merge cu alta leguma...

Da, este vorba de asocierile benefice de legume in gradinile noastre.
Concret, poti sa ne sfatuiesti ce legume sa nu asociem?
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Re: Beneficiile cultivarii combinate a legumelor

Mesajde micki23 » Dum Iun 12, 2011 6:09 pm

pai incercati sa nu asociati legumele care fac parte din aceeasi familie si care au daunatori comuni ... adica vinete si cartofi ...
- nu puneti dovlecei langa fasole deoarece acestia se intind si inabusesc fasolea
- la marginile terenului puteti pune porumb zaharat pt protectie de vant
- Alt exemplu de culturi asociate: banda 1 praz, banda 2 capsuni, banda 3 ceapa, banda 4 morcov, banda 5 din nou ceapa, banda 6 conopida, banda 7 telina, banda 8 iarasi conopida, banda 9 tomate.

Atentie ----ceapa protejeaza salata impotriva micozei, varza creata este protejata impotriva albinitei de telina, ceapa de arpagic si usturoiul protejeaza capsunile impotriva melcilor, furnicilor, soarecilor si mucegaiului fructelor.
Puteti sa va indreptati atentia si spre combaterea daunatorilor cu un Insecticid natural pentru plante din urzica, pe care il puteti face acasa.

Pentru culturi asociate de toamna, pe teren neacoperit, se folosesc spanacul, salata, ceapa si usturoiul verde, ridichile de luna. Numai acestea din urma se cultiva pentru a fi consumate inainte de inghet iar celelalte vor fi recoltate in anul urmator, primavara devreme. Soiurile indicate pentru culturile asociate, toamna, sunt: la spanac - soiul Matador, la ridichi - Rosie cu varful alb, la salata - Polul Nord, la ceapa - Zittau.
Exista multe scheme de culturi asociate ... depinde de perioada in care vreti sa cultivati.
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Beneficiile cultivarii combinate a legumelor

Mesajde yvonne16 » Joi Iul 28, 2011 9:00 am

Anul acesta ne-a binecuvantat Dumnezeu cu abundenta in gradini.
yvonne16
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Ian 02, 2011 12:00 am


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron