rabarbar

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

rabarbar

Mesajde HAYAT » Lun Mai 09, 2011 9:17 pm

Ati auzit de rabarbar? Este o planta asemanatoare cu brusturele la frunza, nu prea pretentioasa la cultivare, din care se foloseste si se consuma doar cotorul frunzei, avand gust dulce - acrisor, bun la compoturi, dulceturi si prajituri.
Stie cineva cum se inmulteste? Are bulb sau cum?
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: rabarbar

Mesajde mirelat » Lun Mai 09, 2011 10:21 pm

Rubarba sau reventul se poate inmulti din seminte (dar dureaza doi ani pana ajunge la maturitate) sau se pot separa radacinile unei plante pentru a obtine mai multe plante. NU este deloc pretentioasa, ar trebui sa reusesti fara probleme.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: rabarbar

Mesajde HAYAT » Mie Aug 10, 2011 11:25 pm

da! A facut seminte! :D O sa am grija sa le pun la loc sigur sa nu uit de ele pana la anu! :)
HAYAT
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Noi 24, 2010 12:00 am

Re: rabarbar

Mesajde micki23 » Lun Sep 12, 2011 4:14 pm

Rabarbărul -Rheum palmatus
-se cultiva in gradini, mai ales in Transilvania si nordul Moldovei
- Infloreste alb-verzui, in perioada mai-iunie. Contine: tanin, antrachinone, acid oxalic, ulei volatil, substante minerale, vitamina C, fosfor, calciu, cupru, molibden, sodiu.
- Frunzele de rabarbar sunt toxice
-Se inmulteste prin divizarea tufelor sau prin seminte. In cazul inmultirii prin seminte, rabarbarul va ajunge la maturitate de abia dupa doi ani.
-Prefera locatiile in care sa primeasca soare din plin, desi creste bine si la umbra, caldura in exces va face sa aiba frunze si codite mai subtiri.
Solul trebuie sa fie usor alkalin, bine drenabil si bogat in substante nutritive. Pentru o cultura de rabarbar lasati cam 120 cm intre plante. Se uda regulat, desi plantele mature sunt foarte rezistente la seceta. Oricum, in verile caniculare, rabarbarul creste mult mai greu, intrand chiar intr-o stare de repaus; spre sfarsitul verii - inceputul toamnei, cand temperaturile devin suportabile, planta isi reia ciclul dezvoltarii.
Este bine sa indepartati florile imediat ce apar, pentru ca planta sa isi consume toate substantele nutritive in dezvoltarea frunzelor si a coditelor.
Nu lasati sa creasca buruieni in jurul ei .
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: rabarbar

Mesajde getodacian » Joi Ian 12, 2012 12:42 pm

Interesant . Nu stiam ca se cultiva si in nordul Moldovei ; credeam ca doar in Transilvania , vazusem cateva documentare la tv in care se prezenta dulceata de rubarba undeva in zona Brasovului . Am gasit un magazin online care vinde seminte de rubarba si cred ca o sa incerc si eu sa cultiv aceasta planta
getodacian
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 12, 2012 12:34 pm


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori