Cum sa combat melcii in mod natural?

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Cum sa combat melcii in mod natural?

Mesajde yvonne16 » Dum Oct 26, 2014 12:30 pm

Anul acesta gradina este plina de melci. Au mancat salata, varza si nu stiu cum sa-i combat cat mai natural. S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema? Cum ati rezolvat?
yvonne16
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Ian 02, 2011 12:00 am

Re: Cum sa combat melcii in mod natural?

Mesajde marcelb » Lun Oct 27, 2014 7:27 pm

Si in zona noastra au fost multe ploi vara aceasta si ca urmare melcii au scapat de sub control. Au atacat capsuni, mazare, salata, varza, spanac, castraveti, fasole, cam tot ce au gasit in gradina.
Si eu tin mult sa am o gradina cat mai naturala, de ani de zile nu stropesc cu chimicale si nu folosesc decat ingrasamant natural, insa de data aceasta am cedat nervos si am mers la o farmacie de profil de unde mi s-au recomandat niste granule albastre care si-au facut din prima noapte treaba. Seara am udat bine gradina, am presarat granulele pe langa tulpine si de a doua zi am scapat de melci.
Am citit si eu tot felul de solutii naturale, capcane pentru melci etc., dar la cat de agresiva a fost invazia melcilor daca mai asteptam o zi ma temeam ca nu mai salvez mare lucru din gradina.
Din pacate nu mai stiu cum se numesc granulele respective, dar cu siguranta stiu sa te indrume cei care vand asa ceva.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum sa combat melcii in mod natural?

Mesajde DanielT » Mie Noi 11, 2015 2:56 pm

Am inteles ca metoda urmatoare poate da rezultate: scandurele de 50 cm udate seara. Amplasate acolo unde se vede ca umbla, iar dimineata le intorci si ii vezi adunati pe ele.
DanielT
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Noi 11, 2015 2:34 pm

Re: Cum sa combat melcii in mod natural?

Mesajde Cris Apropo » Sâm Oct 19, 2019 9:44 am

Cred ca cea mai buna si naturala metoda este aceea cu bere.

Melcii și limacșii sunt atrași de mirosul malțului și a drojdiei fermentate. Eu am găsit pe Amazon niște capcane special create pentru așa ceva, și alaltăieri le-am pus în funcțiune. Le-am umplut pe jumătate cu cidru și am pus capacul, care previne ploaia să intre și să dilueze soluția. Apoi testăm să vedem dacă cidrul dă rezultate și dacă nu, vom folosi bere sau drojdie. Dacă doriți să folosiți drojdie puneți în capcană: o lingură de drojdie, cu o linguriță de zahăr și 250 ml de apă călduță, pentru a se activa drojdia și a crea un miros persistent. Mai apoi am scormonit niște găuri și am băgat acolo capcanele, încercând să le așez cam la același nivel cu solul și m-am asigurat că nu le va spulbera vântul.
Cris Apropo
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Oct 01, 2018 4:00 pm


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori