Solar cu structură din lemn sau din metal ?

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Solar cu structură din lemn sau din metal ?

Mesajde Nick Tom » Lun Mar 10, 2014 3:10 am

Am demult în plan să construiesc un solar de dimensiuni mai mici, lungime cca 4,5 m şi lăţime 2,5 m. Nu m-am hotărât din ce materiale, ce este mai avantajos, cu structură din lemn sau din metal ?
Nick Tom
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Noi 29, 2009 12:00 am

Re: Solar cu structură din lemn sau din metal ?

Mesajde greenday » Lun Mar 10, 2014 9:08 am

Solarul cu structura metalica te va costa mai mult, dar va fi mai rezistent.

Daca il confectionezi singur depinde si de materialul cu care esti mai familiarizat. Daca nu esti mare mester, cu lemnul cred ca se lucreaza mai usor. Succes!
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Solar cu structură din lemn sau din metal ?

Mesajde angyciobanu » Mar Mar 11, 2014 10:38 am

Vecinul meu il are din lemn si ii cade la fiecare vant sau zapada. Mai bine investesti putin mai mult pentru o rezistenta mai buna.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Solar cu structură din lemn sau din metal ?

Mesajde daroxi » Mar Mar 11, 2014 11:18 am

Solariile in forma de semicerc rezista mai bine la actiunea vantului. Aceste solarii pot fi facute cu bare/tevi din metal indoite in forma respectiva. Iata, deci, un argument in plus pt. metal.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Solar cu structură din lemn sau din metal ?

Mesajde marcelb » Joi Mar 13, 2014 8:26 am

daroxi scrie:Solariile in forma de semicerc rezista mai bine la actiunea vantului. Aceste solarii pot fi facute cu bare/tevi din metal indoite in forma respectiva.


Da, exact asa l-a facut si tata, din tevi indoite. In plus tevile le-a luat de la un depozit de fier vechi, la pret bun. Il are de vreo 8 ani si rezista perfect.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Solar cu structură din lemn sau din metal ?

Mesajde nutabunicuta » Joi Feb 05, 2015 9:52 am

Nu conteaza daca e din lemn sau metal ci modul de asamblare, rezistenta vine din modul in care e imbinata structura, nu lucra singur la el!
nutabunicuta
 
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Dec 07, 2013 5:52 pm

Re: Solar cu structură din lemn sau din metal ?

Mesajde doyna » Lun Feb 09, 2015 10:46 am

Structura de metal in beton cu conditia ca metalul sa fie acoperit cu lemn ca sa nu se arda folia vara. Sau, daca nu vrei cu folie, eu am pus placi transparente ondulate.
doyna
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Sep 30, 2013 6:05 pm

Re: Solar cu structură din lemn sau din metal ?

Mesajde silvicap » Dum Feb 15, 2015 11:09 pm

Structura de lemn nu este rezistenta, din pacate! Sau depinde de locul unde este amplasat si pozitia in care este pus!
silvicap
 
Mesaje: 30
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron