combatere daunatori-Coropisnita

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

combatere daunatori-Coropisnita

Mesajde serono » Mie Iun 26, 2013 6:52 am

Cum putem scapa de coropisnite ? Se poate si fara chimicale ?
serono
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Ian 20, 2013 11:08 am

Re: combatere daunatori-Coropisnita

Mesajde greenday » Dum Iun 30, 2013 12:10 pm

Insecticidele sunt metode sigure de combatere a coropisnitelor, dar pentru gradinile proprii ar fi de dorit evitarea pe cat posibil a acestora.

Asa ca se poate apela la aparate cu ultrasunete sau la metode mai ieftine, precum ingroparea in pamant a unor borcane cu gura deschisa in sus, la nivelul solului. In borcane se pune putina bere pentru a atrage coropisnitele ce vor ramane captive in borcane.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: combatere daunatori-Coropisnita

Mesajde florentinab » Mie Iul 10, 2013 3:47 pm

Sau puteti incerca o alta varianta: udati bine seara o parte a gradinii fara legume cultivate. Dimineata devreme urmariti ca ele vor scormoni pamantul. Luati o furca si ridicati pamantul si astfel le veti scoate la suprafata. Mai departe vedeti ce faceti cu ele. Succes!
florentinab
 
Mesaje: 29
Membru din: Mie Feb 08, 2012 9:52 pm

Re: combatere daunatori-Coropisnita

Mesajde Zamfir Elena » Joi Aug 08, 2013 4:16 pm

Nu am gradina,dar am folosit Regesc un înlocuitor al Regentului pentru combaterea insectelor,deci e posibil sa fie eficient,în schimb nu ştiu daca nu poate fi dăunător pentru recolta.
Zamfir Elena
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 08, 2013 3:47 pm


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori