gradina cu ciuperci

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

gradina cu ciuperci

Mesajde mariusliviu » Sâm Oct 13, 2012 10:54 am

ma interesa pe viitor daca pot face o mini gradina in balcon (2m patrati) cu ciuperci. balconul e izolat, inchis cu termopan si se poate incalzi daca e prea frig. dar nu stiu exact ce conditii trebuie sa aiba ciupercile ca sa creasca. ciuperci albe pentru mancare (nu stiu cum se cheama soiul), sunt foarte bune cele din comert dar sunt cam scumpe si daca le pot face in casa ar fi mai bine :) . pot face asa ceva intr-un balcon sau mai bine raman la cumparaturile din piata/magazin? multumesc anticipat
mariusliviu
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 13, 2012 10:44 am

Re: gradina cu ciuperci

Mesajde petrilaana » Sâm Oct 13, 2012 8:34 pm

Din cate stiu eu pentru cultivarea ciupercilor este necesar un spatiu cu temperatura constanta. Ma indoiesc ca pe balcon nu ai variatii de temperatura chiar si de 10 grade Celsius intre zi si noapte. Spatiul trebuie sa aiba si o umiditate controlata si sa fie bine ventilat.

In plus, sporii ciupercilor sunt nocivi pentru sanatate, asa ca nu stiu cat de bine e sa-ti intre in casa prin usa spre balcon. Mult mai potrivit ar fi un spatiu la subsol.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: gradina cu ciuperci

Mesajde daroxi » Dum Oct 14, 2012 2:45 pm

Pentru a creste ciuperci nu e nevoie si de o incapere relativ intunecoasa? Poate ca partea asta se poate rezolva cu ceva folie de opacizare.
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: gradina cu ciuperci

Mesajde mariusliviu » Mar Oct 16, 2012 12:34 pm

eu nu gasesc niste informatii clare pe internetul asta vast legat de ciupercile astea.. ma voi interesa la un magazin sa vad ce tip de ciuperci sunt. sa inteleg ca e cam periculos pentru sanatate pe balcon.. ma mai interesez eu, mersi de raspunsuri
mariusliviu
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Oct 13, 2012 10:44 am

Re: gradina cu ciuperci

Mesajde Ramo Mona » Mar Oct 15, 2013 9:55 pm

Din cate stiu eu pentru ciupercile de care spui tu, adica champignon, e nevoie de intuneric si un fel de compost in care sunt spori de ciuperca. Am vazut si la tv un reportaj si erau tinute intr-un beci. Acolo aveau temperatura si conditiile optime pentru a se dezvolta. Nu cred ca in balcon ai putea obtine asa ceva, dar daca doresti poti incerca si sa ne tii la curent.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: gradina cu ciuperci

Mesajde florina11 » Joi Oct 24, 2013 11:50 am

Imi place acest topic, pentru ca la un moment dat si eu am fost interesata de cultivarea ciupercilor, dar nu in balcon ci in solar.
florina11
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 12:00 am

Re: gradina cu ciuperci

Mesajde ankaungureanu » Mar Noi 12, 2013 11:48 am

Bun topic! Si noi ne interesam despre cultivarea acestor ciuperci. Avem beci si am inteles ca e potrivit pentru asa ceva insa nu stiu daca nu e prea rece. Aveti idee cam ce temperatura trebuie ptr ciuperci?
ankaungureanu
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 12, 2013 11:37 am

Re: gradina cu ciuperci

Mesajde greenday » Mar Noi 12, 2013 5:37 pm

ankaungureanu scrie:... Avem beci si am inteles ca e potrivit pentru asa ceva insa nu stiu daca nu e prea rece. Aveti idee cam ce temperatura trebuie ptr ciuperci?


Ar trebui sa ai o temperatura in jur de 20 de grade. Depinde insa si ce specie vrei sa cultivi. Pentru randamente mari temperatura ar trebui sa varieze, in functie de faza in care se afla cultura.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: gradina cu ciuperci

Mesajde angyciobanu » Mar Mar 11, 2014 10:30 am

Unde gasim materialul pentru a ne creste singuri ciupercile?
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: gradina cu ciuperci

Mesajde marcelb » Joi Mar 13, 2014 8:29 am

angyciobanu scrie:Unde gasim materialul pentru a ne creste singuri ciupercile?


Probabil ca mai sunt si alte posibilitati, eu am vazut aici:

Cutie cultura de ciuperci Champignon alb

Cutie cultura de ciuperci Pleurotus
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron