Fragute in gradina

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Fragute in gradina

Mesajde mirelat » Vin Mar 04, 2011 8:18 pm

Astazi am cumparat un plic cu seminte de fragute. De mult mi-am dorit asa ceva in gradina:D !
Maine le pun intr-un ghiveci, iar dupa ce cresc putin le mut in gradina.
Sper sa am o minima recolta anul acesta, si sa revin cu o poza.
A mai plantat cineva fragute din seminte? Eu stiam ca se inmultesc ca si capsunii, din stoloni ...
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde mona75 » Joi Mar 10, 2011 11:09 am

Nu stiam ca poti sa cumperi seminte pt fragute.E chiar o idee foarte buna.Am in livada cateva fragute salbatice care am grija sa nu le cosesc cand vine timpul sezonului.Am vazut ca se coc ceva mai greu ca cele din padure si nu sunt asa aromate,dar sunt mult mai mari decat cele de padure.Cred ca merg la dulceata.
mona75
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde Ramo Mona » Mar Mar 22, 2011 9:19 pm

Interesanta idea cu fragutele in gradina. Spuma de fragute e delicioasa. Iti doresc sa ai parte de niste fragute aromate :)
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde biluta28 » Mie Mar 23, 2011 2:12 pm

mirelat scrie:Astazi am cumparat un plic cu seminte de fragute. De mult mi-am dorit asa ceva in gradina:D !
Maine le pun intr-un ghiveci, iar dupa ce cresc putin le mut in gradina.
Sper sa am o minima recolta anul acesta, si sa revin cu o poza.
A mai plantat cineva fragute din seminte? Eu stiam ca se inmultesc ca si capsunii, din stoloni ...


Ce-ti mai fac fragutele? Au rasarit? bunica mea are salbatice prin gradina sunt delicioase imi plac mai mult decat capsunile...numai ca sunt marunte si ca sa simti ceva iti trebuie sa culegi multe... ador dulceata de fragute.
biluta28
 
Mesaje: 53
Membru din: Mie Mar 23, 2011 11:28 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde mirelat » Mie Mar 23, 2011 8:30 pm

biluta28 scrie:
mirelat scrie:Astazi am cumparat un plic cu seminte de fragute ...


Ce-ti mai fac fragutele? Au rasarit? bunica mea are salbatice prin gradina sunt delicioase imi plac mai mult decat capsunile...numai ca sunt marunte si ca sa simti ceva iti trebuie sa culegi multe... ador dulceata de fragute.


Deocamdata au aparut cateva firicele foarte firave. Ma uit zilnic la ghiveci sperand la progrese mai mari ...
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde florina11 » Lun Apr 04, 2011 9:05 pm

Am si eu in gradina fragi,dar nu am pus seminte.mi-a dat o prietena lastarei cand s-au inmultit ale ei si le-am plantat ca pe capsuni.merg foarte bine,nu sunt pretentioase.presupun ca trebuie sa se prinda si din seminte,doar ca dureaza putin mai mult pana cresc.spor la intretinut si mancat fragute.
florina11
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 12:00 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde titus.popandron » Joi Mai 05, 2011 2:39 pm

asteptam sa-ti creasca sa vedem ca merge. apoi voi planta si eu. sper sa gasesc in magazin asa seminte.
titus.popandron
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Apr 06, 2011 3:09 pm

Re: Fragute in gradina

Mesajde anca29 » Mie Iun 15, 2011 8:08 pm

Eu nu am auzit de fragute in gradina.stiam ca cresc in padure in special.asteptam sa ne spui cum le merge si mai multe detalii,poate voi planta si eu.
anca29
 
Mesaje: 23
Membru din: Sâm Noi 06, 2010 12:00 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde mirelat » Lun Iun 20, 2011 10:32 pm

Le-am facut astazi o poza fragutelor.
Cele mici, in stanga, sunt cele iesite din seminte. In dreapta e un stolon de fragute primite asa, cu pamant.
Deci, se poate vedea ca cele din seminte sunt mult mai putin dezvoltate. Anul asta nu mai trag sperante ca voi manca vreo fraguta de aici. :(
Poate la anul ...
Fişiere ataşate
fragute.jpg
Comparatie fragute din seminte si stolon de fragute
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde mirelat » Mar Sep 13, 2011 6:33 pm

Revin cu poze facute astazi fragutelor despre care ziceam in iunie ca nu trag sperante la fructe anul acesta.

Surprizaaa! Deja am cules cateva fragute si inca mai sunt altele care urmeaza a se coace.
S-au dezvoltat foarte bine fragutele mele din seminte, s-au intins, si cred ca la anul vor fi deja mult mai multe. Deci, experimentul a reusit :D .
Fişiere ataşate
fragute_septembrie.jpg
Fragutele din seminte la plic.
Ultima oară modificat de mirelat pe Mar Sep 13, 2011 6:36 pm, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Următorul

Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron