Fragute in gradina

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Re: Fragute in gradina

Mesajde mirelat » Mar Sep 13, 2011 6:34 pm

Si inca ceva, din stolonul acela de fragute care arata foarte bine in iunie nu am mancat nicio fraguta ... pentru ca n-a facut nicuna :( .
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde greenday » Mar Sep 13, 2011 6:45 pm

Felicitari pentru fragute!

Poate ar trebui sa le acoperi la iarna cu ceva paie, sau rumegus, sa le protejezi de ger.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Fragute in gradina

Mesajde mirelat » Mie Noi 02, 2011 4:51 pm

Ei bine, chiar daca suntem deja in noiembrie,fragutele mele inca dau fructe, mai au chiar si flori ...

Deci, semanati cu incredre semintele de fragute!
Fişiere ataşate
fragute-noiembrie.jpg
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde mirelapoiana » Mie Feb 22, 2012 10:20 am

Eu am adus din padure fragute cu tot cu radacina si s-au prins in mare parte. Al doilea an au inceput sa se inmulteasca si s-au extins. Sunt minunate. Fetita mea le mananca cu mare pofta!
mirelapoiana
 
Mesaje: 7
Membru din: Joi Ian 12, 2012 8:16 pm

Re: Fragute in gradina

Mesajde asmin » Vin Mar 16, 2012 2:19 pm

Si eu am in gradina fragute si sunt foarte bune.Le-am adus din padure cu radacina si sau prins si in fiecare an se mai si inmultesc
asmin
 
Mesaje: 56
Membru din: Mie Feb 22, 2012 2:50 pm

Re: Fragute in gradina

Mesajde mirelat » Lun Mai 14, 2012 8:39 pm

Azi am cules primele 5 fragute de anul acesta ... Sunt fericita ca stolonii s-au inmultit mult de anul trecut si sunt incarcati de flori si fructe!
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde mama4you » Joi Mai 24, 2012 11:34 am

buna!

Daca as locui mai aproape de posta v-as trimite eu fragute la toti! Locuiesc intr-o zona de deal. In perioada asta dealukl este plin de fragute, asteptam sa se faca si fructele. In fiecare an mergem pe deal la cules, ca sa mancam si sa facem sirop sau dulceata. Natura este darnica cu noi!
mama4you
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Mar 25, 2010 12:00 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde Ramo Mona » Mie Iun 06, 2012 8:28 pm

foarte interesanta idee cu fragute in gradina, cred ca o voi adopta si eu....recolta bogata:)
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Fragute in gradina

Mesajde marcelb » Vin Mai 15, 2015 8:07 pm

In urma cu vreo 5 ani am pus si eu niste fragute intr-un colt de gradina. S-au dezvoltat incredibil si fac fructe de primavara devreme pana cade zapada pe ele. La inceputul lui mai se coc primele fructe (anul acesta pe 10 mai am cules cam 30 - 40 de bucati).
Sunt deosebit de aromate si deloc pretentioase. Rezista la frig, seceta, nu le ataca nici daunatorii...
Acum ma gandesc sa le extind si intr-o alta zona, e mult mai usor decta cu capsunele, practic intretinerea lor aproape ca e neglijabila, s-au intins ca un covor si nu mai razbate decat ici colo cate o buruiana prin ele.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Anterior

Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori