Cum pot sa cresc legume daca am multi pomi in gradina ?

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Cum pot sa cresc legume daca am multi pomi in gradina ?

Mesajde Adriana Cioceanu » Mie Aug 15, 2012 8:57 pm

Cum pot sa cresc legume daca am multi pomi in gradina si cam ce legume ar putea da rod sub acesti pomi, fiindca nu pot renunta la ei, am nevoie in curte de umbra si racoarea adusa de acest microclimat in timpul verilor arzatoare !
Adriana Cioceanu
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iun 27, 2012 7:15 pm

Re: Cum pot sa cresc legume daca am multi pomi in gradina ?

Mesajde greenday » Mar Aug 21, 2012 2:18 pm

Faptul ca beneficiezi de umbra este chiar un avantaj pentru cultivarea anumitor legume, care nu suporta bine expunerea pe tot parcursul zilei la soare.
Asta nu inseamna ca le va prii la umbra nucului, sau a altor pomi masivi care ecraneaza total lumina soarelui.

Insa, la semi-umbra poti cultiva foarte bine salata, spanacul, varza, conopida, broccoli, fasole, mazare. In schimb, daca vrei rosii, vinete sau ardei vei avea nevoie de o gradina bine expusa la soare.

La semiumbra poti cultiva si arbusti fructiferi, precum zmeurul, murul, catina, afinul.
Avatar utilizator
greenday
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Ian 15, 2011 3:32 pm

Re: Cum pot sa cresc legume daca am multi pomi in gradina ?

Mesajde Adriana Cioceanu » Mie Sep 05, 2012 12:40 pm

Multumesc pentru sfaturi, am sa cultiv legumele de care mi-ati pomenit si am sa ma bucur in continuare de umbra si fructele pomilor din gradina casei mele :D
Adriana Cioceanu
 
Mesaje: 5
Membru din: Mie Iun 27, 2012 7:15 pm


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori