Cum alung cartitele?

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Cum alung cartitele?

Mesajde elenafr » Mie Feb 09, 2011 1:48 pm

Anul trecut am primit un musafir nepoftit la mine in gradina:o cartita.Va rog sa ma ajutati sa scap de ea.
elenafr
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 12, 2010 12:00 am

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde ando » Mie Feb 09, 2011 2:07 pm

Exista tot felul de aparate antirozatoare, anticartite, etc
Acestea alunga cartitele si alte rozatoare din sol prin emiterea de vibratii cu o anumita frecventa la interval de cateva secunde. Aceste vibratii sunt insuportabile pentru rozatoare sau cartite, si dupa cateva zile ele pleaca in alta parte. Cei care comercalizeaza genul asta de aparate zic ca alte animale sau oamenii nu sunt afectati.
Aparatele pot avea o arie de actiune de cateva zeci sau sute de metri si se pot vinde cu module solare astfel ca nu mai ai bataie de cap cu alimentarea lor.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde elenafr » Lun Mar 07, 2011 10:58 am

Am vazut si eu reclame la TV si pe net.ando tu le-ai incercat?Ai reusit sa scapi de cartite? Nu stiu de ce dar reclama nu m-a convins.Cred ca va trebui sa cumpar un aparat si sa vad daca are efect.
elenafr
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Noi 12, 2010 12:00 am

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde gcprmr » Dum Mar 13, 2011 9:07 am

de ce sa alungi cartitele. Ele sunt folositoare pentru afanarea solului. In agricultura eco sunt recomandate.
gcprmr
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Aug 25, 2008 11:00 pm

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde daroxi » Dum Mar 13, 2011 11:23 am

gcprmr scrie:de ce sa alungi cartitele. Ele sunt folositoare pentru afanarea solului. In agricultura eco sunt recomandate.


Dar daca ai niste straturi de flori sau orice alte culturi nu cred ca te mai ajuta asa de mult. Cand eram pe la munte vorbeam cu niste sateni care se plangeau cum ca le-au facut cartitele musuroaie in fanete, si ii incurca cand coseau iarba ...
Deci ajuta agricutura eco daca nu-ti distrug prea tare plantele. Ca degeaba e agricultura eco daca nu poti recolta prea multe ...
Avatar utilizator
daroxi
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Ian 20, 2011 12:07 pm

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde valentinafr » Lun Mar 14, 2011 5:31 pm

Nu stiu cat de folositoare sunt cartitele,dar mie mi-au facut numai pagube:mi-au mancat toti morcovii din gradina,ceapa,cartofii,chiar si rosiile care erau mai aproape de sol.
valentinafr
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Feb 09, 2011 1:50 pm

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde agapo » Vin Apr 08, 2011 8:29 am

exista o planta cu care doamna cartita nu se impaca. se numeste Euphorbia lathyrus. Eu am gasit-o in zona mea, si de anul trecut o am in gradina. se pare ca functioneaza pt ca nu mi-a mai deranjat nici capsunii si nici plantele din solar (se ducea apa de la irigat numai in tunelele doamnei in cauza si rosiile mureau de sete). Este o planta bianuala. insa nu am mai observat-o in primavara asta, deocamdata. daca apar lastari iti pot trimite cu cea mai mare placere.
agapo
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mar 03, 2011 4:39 pm

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde micki23 » Lun Mai 02, 2011 2:52 pm

nu le omorati, puneti din loc in loc bate de soc ... astfel promovati cultura ecologica ....
micki23
 
Mesaje: 107
Membru din: Mar Noi 02, 2010 12:00 am

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde Niculina Tecla » Mar Aug 16, 2011 12:10 am

Eu stiam de un "truc".Se infig in pamant (acolo unde ati descoperit galeria cartitelor),din loc in loc, sticle (nu din plastic),cu "gura" in jos,in asa fel incat sa ramana cam jumatate la suprafata.Se pare ca vibratia imprimata de vant,canalizata in aceste galerii,alunga cartitele.Incercati! Asteptam sa aflam daca este bun "trucul".Numai bine!
Niculina Tecla
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde marcelb » Mar Aug 16, 2011 2:41 pm

Niculina Tecla scrie:Eu stiam de un "truc".Se infig in pamant (acolo unde ati descoperit galeria cartitelor),din loc in loc, sticle (nu din plastic),cu "gura" in jos,in asa fel incat sa ramana cam jumatate la suprafata.Se pare ca vibratia imprimata de vant,canalizata in aceste galerii,alunga cartitele.Incercati! Asteptam sa aflam daca este bun "trucul".Numai bine!


Sa stii ca o sa testez metoda de alungare a cartitelor cu sticla. Au facut deranj mare prin gazon si am tot amanat sa cumpar aparatele care se lauda ca alunga cartitele.
Asa poate scap gratis de ele :).
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Următorul

Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori