Cum alung cartitele?

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde Niculina Tecla » Mar Aug 16, 2011 10:53 pm

Ma bucur ca v-am convins sa incercati metoda cu sticlele.Sa ne dati de veste daca va mai deranjeaza cartitele.
Niculina Tecla
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Cum scapi de cartite?

Mesajde yvonne16 » Mie Noi 14, 2012 1:50 pm

O familie si-au facut casa undeva in camp, si acolo au incercat sa-si faca o gradina si sa-si planteze pomi fructiferi, dar nu au spor pentru ca le mananca cartitele toate radacinile. Au incercat cu carbid si nu a mers. Are cineva alta solutie?
yvonne16
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Ian 02, 2011 12:00 am

Re: Cum scapi de cartite?

Mesajde marcelb » Mie Noi 14, 2012 6:23 pm

Anul trecut si la mine au facut cartitele prapad, atat in gradina de legume dar mai ales in zona cu gazon.

In primavara am cumparat de la OBI un aparat impotriva cartitelor si a altor rozatoare, este atat solar cat si cu baterie. Eu nu i-am montat deloc bateria, pana acum a avut soare destul peste zi, dar poate ar fi cazul sa-i pun si o baterie.
Nu a fost tocmai ieftin dar pot sa-ti spun ca si-a facut treaba foarte bine, anul acesta nu au mai aparut cartitele. Are 15-20 de metri raza de actiune, am reusit sa acopar destul de bine zona care vroiam sa o protejez.

Am auzit si de metode mai naturale si ieftine, precum crengile de soc infipte in pamant, daca aveti soc pe aproape puteti incerca.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cum scapi de cartite?

Mesajde yvonne16 » Joi Noi 15, 2012 10:33 am

Multumesc pentru raspuns!
yvonne16
 
Mesaje: 29
Membru din: Dum Ian 02, 2011 12:00 am

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde inncristina » Joi Dec 27, 2012 12:47 pm

Am trecut prin toate incercarile: gazare, zgomot, ultrasunete (cele mai scumpe!), pastile, inundare galerii, “paza” cu sapa, etc.
Toate aceste metode presupuneau, cel putin ipotetic, izgonirea dusmanului. Numai ca nu a functionat … Mi-a lasat canale in tot perimetrul gazonului care ulterior se usuca si trebuie replantat.

Deci, metoda de “succes” din pacate a fost criminala: capcana pentru cartite (o sa o atasez). Am cumparat 4 bucati x 12..13 eur si le-am plantat pe traseele cartitei. In 12 ore a fost prinsa!! Sper sa nu mai fiu nevoit sa le refolosesc (deci pot fi refolosite).
inncristina
 
Mesaje: 25
Membru din: Sâm Iun 02, 2012 10:45 am

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde CyleX4 » Sâm Ian 26, 2013 1:51 pm

Exista in comert aparate anti-cartita (eco), care alunga cârtitele prin intermediul undelor sonice. Simplu de utilizat, nu necesita întretinere, doar ingropati aparatul in centrul suprafetei afectate. Eficient împotriva: cârtitelor, sobolanilor de câmp si a altor animale subterane ;)
Dezavantaj: pret ridicat (cca. 90 lei)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Re: Cum alung cartitele?

Mesajde florina11 » Joi Oct 24, 2013 11:52 am

Am auzit si eu de trucul cu sticlele. Mi-a spus o vecina. Cica ar da rezultate.
florina11
 
Mesaje: 26
Membru din: Sâm Noi 13, 2010 12:00 am

Anterior

Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori