Plantarea semintelor

Gradina de legume, cultivarea legumelor, cresterea legumelor, recoltarea legumelor, pastrarea legumelor

Plantarea semintelor

Mesajde angyciobanu » Sâm Feb 01, 2014 1:48 pm

Ati inceput plantarea semintelor pentru rasadurile de primavara? Voi incepe si eu dar mai astept sa treaca valul acesta de ger. Le puneti in apa calduta inainte de plantare?
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Plantarea semintelor

Mesajde petrilaana » Sâm Feb 01, 2014 3:42 pm

Si mama a semanat saptamana trecuta semintele de rosii si ardei.

Din cate stiu eu nu le pune in apa calduta inainte, insa la udat are grija sa nu folosesca apa rece.

Vasele cu semintele le tine pe glafurile ferestrelor, deci au lumina precum si caldura de la caloriferele dedesupt.

Si un "secret" care l-a primit si ea de la cineva mai experimentat: dupa ce rasar plantele sa nu le ude prea des pentru a nu creste foarte rapid si sa rezulte plante cu tulpina lunga si foarte subtire, ce vor vi foarte sensibile dupa plantatul afara.
petrilaana
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Sep 11, 2011 6:26 am

Re: Plantarea semintelor

Mesajde EMILUTA » Mar Feb 18, 2014 8:56 am

daca aveti diverse seminte in plus (gratis sau de vanzare) puteti posta aici. Sunt sigura ca sunt multi interesati.
EMILUTA
 
Mesaje: 53
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:41 am

Re: Plantarea semintelor

Mesajde angyciobanu » Mar Mar 11, 2014 10:26 am

Multumesc pentru informatii! Plantele mele de ardei si castraveti nu au iesit! Cred ca a fost cam frig. Trebuie sa incerc o noua runda.
angyciobanu
 
Mesaje: 91
Membru din: Mar Mar 08, 2011 11:35 pm

Re: Plantarea semintelor

Mesajde marinec » Lun Mar 17, 2014 11:29 pm

Eu prefer sa le pun in pahare in casa la caldura si dupa sa le pun afara. Metoda este simpla, le pun in pahare de plastic dupa care le rastorn incet astfel incat sa nu deranjez planta. Asa am procedat mereu si merge. Acum am in pahare rasaduri de rosii, castraveti si dovlecei.
marinec
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Oct 17, 2013 11:17 pm

Re: Plantarea semintelor

Mesajde mamaeb » Sâm Mar 22, 2014 1:36 pm

Tot in paharele de plastic punem si noi la tara! Diverse seminte: de rosii, de castraveti, de ardei iute sau capia, chiar si de morcovi!
mamaeb
 
Mesaje: 34
Membru din: Sâm Dec 11, 2010 12:00 am

Re: Plantarea semintelor

Mesajde Ramo Mona » Sâm Iun 14, 2014 10:57 pm

Am cumparat recent cateva pliculete de patrunjel, patrunjel cret si leustean si am avut surpriza neplacuta de a constata ca am pus iarba de fapt, am pus semintele in ghivece in balcon si a rasarit doar iarba.
Ramo Mona
 
Mesaje: 188
Membru din: Dum Feb 06, 2011 1:45 am

Re: Plantarea semintelor

Mesajde Cris Apropo » Sâm Oct 19, 2019 10:30 pm

Am inteles, caci pentru sanatatea viitoarelor plante ar fi indicat sa tinem semintele pentru 12 ore in ceai de musetel.
Cris Apropo
 
Mesaje: 40
Membru din: Lun Oct 01, 2018 4:00 pm


Înapoi la Gradina de legume

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator