Izolare termica camera la interior

Izolatii termice pentru fundatii, pereti, pardoseala sau acoperisuri. Tehnologii si materiale: polistiren expandat, polistiren extrudat, vata minerala, vata bazaltica, celuloza, termoizolatii ecologice etc.

Izolare termica camera la interior

Mesajde Zed » Mie Ian 26, 2011 9:43 am

Salut! Am si eu o problema cu dormitorul. Am schimbat de curand geamul din lemn cu unul termopan si a inceput sa apara mucegaiul, peretii sunt mai tot timpul uzi si cu toate ca tin caloriferul la maxim nu se incalzeste iar repartitorul o ia razna. Pe afara tencuiala este, din loc in loc, cazuta si am impresia ca apa se infiltreaza cu usurinta prin acele locuri. Din pacate, despre o eventuala anvelopare a blocului, nici nu se pune vorba intrucat locatarii nu sunt dispusi sa plateasca interventia iar ca sa chem sa imi izoleze doar mie, la etajul 9 din 10, m-ar costa mult mai mult. In aceasta situatie m-am gandit sa intreb daca exista vreo posibilitate de a izola cumva, cu un buget rezonabil, la interior astfel incat sa nu mai apara aceasta problema si sa fie si cald.
Va multumesc!
Zed
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Izolare termica camera la interior

Mesajde maimuticagogosica » Mie Ian 26, 2011 11:16 am

Eu nu stiu foarte multe despre izolatii, din acest motiv intru foarte des pe internet sa ma "documentez".
Am auzit la niste prieteni ca se poate face izolatie si pe interior, nu numai pe exterior.
As fi recunoscatoare daca m-ar putea ajuta cineva cu niste informatii legate de acest subiect!
maimuticagogosica
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Ian 26, 2011 8:55 am

Izolatie pe interior

Mesajde Gennyfer » Mie Ian 26, 2011 11:42 am

Este recomandata izolatia prin interior? Dupa cate am auzit se aduna umzeala intre ampora si perete si se face igrasie.
As dori sa stiu daca pot izola casa si pe interior, daca aceasta este izolata pe exterior?
Pe exterior este izolata cu poliseren de 3 cm. Va multumesc!
Gennyfer
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Izolare termica camera la interior

Mesajde adrianad » Mie Ian 26, 2011 4:07 pm

Aceeasi problema avem si noi cu dormitorul. Stam la parter, iar administratorul nu ne-a permis sa izolam pe exterior deoarece stricam fatada blocului. Am incercat sa izolam tavanul boxei din subsol, iar pe exterior am izolat doar un metru deasupra trotuarului, dar nu am rezolvat mare lucru. Speram cat de curand sa se ia decizia izolarii blocului.
adrianad
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 01, 2010 12:00 am

Re: Izolare termica camera la interior

Mesajde marcelb » Joi Ian 27, 2011 8:46 pm

In cazul unei izolatii termice facute la exterior este important ca aceasta sa garanteze ca punctul de roua, la care se produce condensarea vaporilor de apa din aer, are loc cat mai inspre exterior, ideal la jumatatea grosimii polistirenului. Pentru aceasta, conditiile climaterice de la noi impun cel putin un polistiren de 8 cm.

Si in cazul izolatiei termice facute la interior punctul de roua trebuie impins spre exterior, dar, in plus este obligatorie si o bariera de vapori, pe partea dinspre interior a izolatiei.

Se mai ridica insa si alte probleme daca izolati pe interior, mai ales in cazul unui bloc construit din placi de beton: ce faceti cu tavanele si cu peretii interiori care intersecteaza un perete exterior? Condensarea se va produce in zona de intersectare a acestora. Izolati si tavanul, si peretii interiori?

Tocmai de aceea se practica izolarea termica la exterior: asigura o anvelopare termica completa a cladirii.

Ar fi util foarte util sa cititi si despre controlul umiditatii si cauzele condensului aici: viewtopic.php?f=20&t=12#p32
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Izolare termica camera la interior

Mesajde moflild » Mie Feb 02, 2011 8:22 am

buna, si noi avem acelasi problema cu mucegaiul. intrebarea mea este sa facem izolare termica in interior sau in exterior, cum este mai bine?
moflild
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:00 am

Re: Izolare termica camera la interior

Mesajde marcelb » Mie Feb 02, 2011 9:43 am

moflild scrie:buna, si noi avem acelasi problema cu mucegaiul. intrebarea mea este sa facem izolare termica in interior sau in exterior, cum este mai bine?


Daca aveti posibilitatea sa faceti izolatia pe exterior, nici nu se pune problema sa o faceti pe interior.
Dar nu va zgarciti la grosimea polistirenului. Diferenta de pret de la un polistiren expandat de 5 cm la unul de 8 cm este negligabila, in totalul costului montarii termosistemului (adeziv, plasa de armare, dibluri, manopera, tencuiala decorativa sau vopsea).
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Izolare termica camera la interior

Mesajde adminCG » Joi Feb 03, 2011 8:05 pm

Aparitia mucegaiurilor si sarurilor, deteriorarea zidariei si a mobilierului precum si un aer greu de respirat sunt cateva din cauzele unei umiditati ridicate.

Ai acum ocazia sa obtii gratuit o masurare profesionala a umiditatii, precum si consultanta avizata pentru eliminarea cauzelor umiditatii si realizarea finisajelor adecvate.

Participa aici la concursul nostru si poti castiga unul dintre cele 20 de relevee de umiditate cu sonde profesionale Trotec oferite de HABITAT ENERGY.
adminCG
Site Admin
 
Mesaje: 43
Membru din: Vin Aug 06, 2010 4:21 pm

Re: Izolare termica camera la interior

Mesajde HABITAT ENERGY » Sâm Feb 26, 2011 1:14 pm

Producatorii consacrati de pe piata (Baumit, Caparol, Hasit , Weber) au termosisteme agrementate tehnic DOAR pentru exterior.Exista un singur sistem de protectie termica si eliminare a umiditatii pentru interior si agrementat pe care-l are HASIT si KNAUFF.Este folosit in special la monumentele istorice unde fatadele nu se pot modifica.Pret destul de ridicat..300 RON/mp+TVA (HASIT).

Indicat este sa eliminati umiditatea din condens pt a evita formarea mucegaiului (zilnic se produc 10-15L apa din activitati zilnice- spalat, gatit, respiratie, uscarea rufelor, plante etc).Ce mai ieftina solutie pentru controlul umiditatii din condensatie ramane un dezumidificator electric -pentru o camera-aprox 250 EUR
HABITAT ENERGY
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Feb 26, 2011 11:49 am

Re: Izolare termica camera la interior

Mesajde flynn68 » Sâm Iul 02, 2011 6:01 pm

Buna.
Daca nu ai posibilitatea sa faci o izolatie pe exterior din motivele pe care le-ai expus, iti recomand sa faci o izolatie pe interior.
Eu m-am confruntat cu aceeasi problema anul trecut, aveam igrasie in colturile peretilor de la dormitor si in bucatarie, eu stand la ultimul etaj al blocului. Am mai cerut si eu pareri la prieteni, m-am mai documentat pe internet si am ales sa folosesc aKtivTHERM, un glet de interior, cu proprietati termoizolante, care pastreaza in interior caldura ( eliminand pierderile de caldura inspre exterior). Asa ca in toamna trecuta mi-am izolat pe interior dormitorul cu acest produs si acum nu mi-a mai aparut igrasia pe pereti...eu practic sunt multumita de izolatia pe interior si recomand acest produs si altora... :) e o solutie convenabila si eficienta din punct de vedere financiar :!:
spor la treaba
flynn68
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Iul 02, 2011 5:48 pm

Următorul

Înapoi la Termoizolatii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori