Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Instalatii termice, centrale termice, incalzirea in pardoseala, instalatii sanitare, instalatii de climatizare, aer conditionat, ventilatie, etc.

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde cosariro » Joi Sep 22, 2011 2:17 pm

marcelb scrie:
ando scrie: Eu zic sa-l izolezi cu vata bazaltica caserata in loc de polistiren. E tot o termoizlatie pt. exterior si rezista, cred, pana la 350 grade.


Si peste vata bazaltica caserata ce vine? In cazul polistirenului e simplu, plasa de fibra de sticla si adeziv, dar nu inteleg cum finisezi vata bazaltica.


Intrebare: Cum faci ca umeseala sa nu migreze catre vata minerala bazaltica? ... sau cum faci sa creezi canale de ventilare naturala (asa cum are schiedel) a vatei minerale, in caz ca se umezeste ?
cosariro
 
Mesaje: 14
Membru din: Mie Ian 26, 2011 9:29 am
Localitate: Bucuresti

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde ando » Vin Sep 23, 2011 1:43 pm

cosariro scrie:Posteaza, te rog, un link catre producatorii italieni.


Nu cred ca ca acel producator e prezent in RO. Eu am cumparat cosul de fum de la o firma de materiale de constructii a unui italian. Produce diverse materiale pe baza de beton. Iar ceea ce tine de cosul de fum importa direct din Italia.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde ando » Vin Sep 23, 2011 1:57 pm

cosariro scrie:
Intrebare: Cum faci ca umeseala sa nu migreze catre vata minerala bazaltica? ... sau cum faci sa creezi canale de ventilare naturala (asa cum are schiedel) a vatei minerale, in caz ca se umezeste ?


Eu spuneam ca ar fi de preferat izolarea exterioara cu vata bazaltica caserata decat cu polistiren. Evident ca nu ai canale de ventilatie si alte cele.
Omul s-a referit la izolarea unui cos Effe deja existent.
Avatar utilizator
ando
 
Mesaje: 57
Membru din: Joi Oct 02, 2008 11:00 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde babacu54 » Sâm Feb 04, 2012 5:00 pm

marcelb scrie:
marcelb scrie: ...eu mi-am montat un sistem complet de cos de fum ceramic effe2, cu baza de colectare condens, usa vizitare, palarie si sunt foarte multumit...

Daca in iarna ma declaram foarte multumit de cosul de fum ceramic effe2, de atunci mi-am schimbat radical parerea: in primavara am observat ca de pe muchiile unui element ceramic al hornului au inceput sa cada bucati de material, dupa cum se poate vedea si in imaginea atasata.

Am reclamat problema distribuitorului local Effe, care a realizat si montajul, si concluzia este ca nu a fost realizata corect lipitura intre cele 2 elemente de horn, acolo a patruns apa si in urma inghetului-dezghetului ceramica s-a degradat.

Solutia propusa de distribuitorul effe, pe care am acceptat-o, a fost refacerea lipiturii dintre cele 2 elemente ceramice, urmata de tencuirea hornului (profil de colt, plasa, adeziv), pentru a exclude pe viitor astfel de probleme. Producatorul hornului sustine ca nu este nevoie ca acesta sa fie tencuit, dar din ce am patit eu, cred ca ar fi mai bine, eventual chiar o termoizolare cu polistiren. Stiu ca degradarea ceramicii s-a produs datorita montajului defectuos, dar mai este un amanunt care imi ridica semne de intrebare in privinta calitatii cosului de fum effe: si de pe palaria cosului s-au desprins bucati de ceramica, iar acolo nu mai poate fi vorba de eroare de montaj.

Ce am invatat eu din experienta de pana acum cu cosul de fum:
1. Degeaba cumparati un cos de fum scump, daca nu este montat corect. Ideal ar fi ca cel care v-a vandut cosul sa va asigure si montajul, pentru a nu da vina ulterior furnizorul si montatorul unul pe celalalt.
2. Cosul este un element vital la o casa. Trebuie sa fie functional si sigur. Daca as face cosul de fum din nou as alege un sistem cu tuburi de samota + vata bazaltica + boltari pentru horn la exterior. Eventual si o termoizolatie cu polistiren, pe care de altfel ma gandesc sa o adaug si eu la primavara, cand voi finisa si fatada casei.


Buna ziua tuturor.
- Am si eu o problema grava cu un horn, executat in regie proprie din elemente ceramice.
- Diametrul interior 180 cm la horn
- Cazan BOSCH 35 KW?cu gazeificare
- Racord flexibil din inox 1,5 ml.
- De la intrarea in horn 9,5 ml inaltime horn
- Centrala amplasata la subsol
- Racord centrala la horn 150, atit e pe centrala
- Protectie deasupra la horn ptr. ploaie
- colector condens si usa vizitare jos la horn
- piesa curatare in pod
In 2010 l-am construit si dupa 2 luni au fisurat citeva elemente si inceput sa bage fum in casa.
L-am demontat, anexez poze cu ce am gasit la demontare.
In August 2011, am refacut hornul si se pare ca iar apar fisurile, deocamdata ff fine si parca miroase a fum.
OARE care o fi cauza????????????????
HORNUL e pe interior, lucreaza ca o teracota, dar ce folos daca se crapa?
Fişiere ataşate
horn-ceramic-fisurat.jpg
Horn ceramic fisurat
babacu54
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde babacu54 » Sâm Feb 04, 2012 10:23 pm

Mai adaog niste poze.
DEPUNERI INTERIOR .jpg
Fişiere ataşate
Elemente HORN sparte.jpg
FISURI LA EXTERIOR HORN.jpg
SECTIUNE 2 .jpg
ELEMENT HORN  NOU.jpg
babacu54
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde marcelb » Sâm Feb 04, 2012 10:45 pm

babacu54 scrie:Mai adaog niste poze.


Din cate observ eu, prima data ai imbinat elementele ceramice cu mortar obisnuit, iar anul urmator ai folosit mortar-adeziv special, din acela rosu, rezistent la temperaturi inalte?

Oricum, fisurile care se vad pe blocurile ceramice nu par a fi influentate de imbinare, ci probabil ceramica nu a fost de calitate, nu a fost uscata si arsa bine in cuptor. Eu am niste elemente ceramice asemanatoare cu ale tale, 50 cm lungime fiecare, hornul e tot pe interior, netencuit, am mers tot pe ideea ta de a functiona ca o teracota, si, intradevar isi face treaba, incalzeste bine. N-a aparut nicio fisura, eu am avut probleme cu partea exterioara, unde din cauza ca n-au fost lipiturile bine facute a intrat apa, a inghetat, si au cazut bucati de ceramica. Am tencuit partea eterioara si acum pare ok.

Dar elementele mele, EFFE2, au fost foarte scumpe, mai ca am ajuns la 1000 euro cu montaj, la 8,5 ml de horn.

Poate ar trebui sa imbraci hornul cu un gips carton rezistent la foc (stiu ca exista asa ceva), sau sa-l tencuiesti? E periculos sa stai cu el in casa cu fusurile acelea.
marcelb
 
Mesaje: 457
Membru din: Lun Ian 14, 2008 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde babacu54 » Dum Feb 05, 2012 3:34 am

Pretul si la mine a ajuns la 400 EUR cu montaj.Liantul nu e o problema.Primele 2 luni este OK. dupa aceea,se aud zgomote -pocnituri din cind in cind si cred ca atunci apar fisurile.Fisurile sunt pe verticala.Aici se vad chiar bine fisurile.
SECIUNE HORN 2_3  .jpg
SECIUNE HORN 2_3  .jpg
Fişiere ataşate
Montaj HORN .jpg
babacu54
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 12:00 am

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde roger-ius » Lun Feb 06, 2012 12:05 pm

Pt vreo 10 ml de horn pretul de 400 eur e foarte mic (mai ales ca e cu motaj cu tot, deci putem scadea inca vreo 100 de eur din pretul materialelor). Nu ca ar fi obligatoriu ca tot ce e scump sa fie si bun, si tot ce e ieftin sa fie prost. Dar, in discutia de fata probabil ca acel pret denota si slaba calitate a materialelor.
Din poze pare ca e si multa depunere la interior. Lemnele folosite sunt uscate?
In cazul unor materiale de o calitate redusa, mai ales ca hornul e situat pe interiorul casei, riscul e extrem de mare. In plus daca acele depuneri se autoaprind sigur acele elemente vor crapa. Stiu pe cineva care avea ceva elemente de horn in care nu avea multa incredere, astfel ca a introdus in interior elemente de inox gata imbinate. Operatiunea insa nu e usoara.
Ultima oară modificat de roger-ius pe Lun Feb 06, 2012 12:10 pm, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde roger-ius » Lun Feb 06, 2012 12:08 pm

marcelb scrie:Poate ar trebui sa imbraci hornul cu un gips carton rezistent la foc (stiu ca exista asa ceva), sau sa-l tencuiesti? E periculos sa stai cu el in casa cu fusurile acelea.


Eu zic ca imbracand hornul cu acel tip de gisp carton nu faci decat sa ascunzi eventualele fisuri. In stadiu incipient te ajuta, nu lasa fumul sa intre in incapere, dar in cazul aparitiei fisurilor mai mari pe care nu le mai vezi te expui unui mare risc. Eventual s-ar putea lua in calcul varianta tencuirii.
Avatar utilizator
roger-ius
 
Mesaje: 212
Membru din: Lun Dec 20, 2010 6:59 pm

Re: Cosuri de fum. Profesionale vs. Traditionale

Mesajde babacu54 » Lun Feb 06, 2012 3:30 pm

Se poate tencui si imbraca in caramida aparenta. Lasat 5 cm intre caramida si horn. Acest gol umplut cu LUT.????????
babacu54
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Ian 17, 2009 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Instalatii termice, instalatii sanitare, instalatii de climatizare si ventilatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori