Ingrijire Yucca

Adu natura in casa ta! Invata cum sa ingrijesti plantele de interior. Creaza-ti o gradina interioara.

Ingrijire Yucca

Mesajde Mira_Tanalt » Mar Ian 24, 2012 12:15 pm

Am si eu o Yucca destul de mare. Problema e ca de vreo luna am observat ca nu ii merge grozav. Stie cineva care ar putea fi cauza? Daca aveti cunostinte despre ingrijirea acestei plante v-as ruga sa mi le transmiteti. Multumesc!
Mira_Tanalt
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Sep 20, 2011 8:57 am

Re: Ingrijire Yucca

Mesajde mirelat » Mar Ian 24, 2012 10:22 pm

Yucca este o planta care iubeste mult lumina, dar cel mai important lucru este modul de udare.
Cu ani in urma, cand am primit prima Yucca, nu stiam cat de sensibila este si am "reusit" sa o ud pana i-au putrezit radacinile si baza tulpinii. Am reusit insa sa-i salvez un manunchi de frunze care a dat radacini tinut in apa.

Apoi am invatat sa o ud mai rar si sa folosesc un pamant care sa permita drenarea apei. Si niciodata sa nu balteasca apa in farfuria de la baza ghiveciului. Intre udari lasati pamantul sa se usuce.

In plus, in sezonul rece, udatul se face si mai rar, yucca intra intr-un fel de hibernare, poate fi tinuta la o temperatura mai scazuta, pana spre 10 grade.

De primavara pana toamna este bine sa-i oferiti periodic ingrasaminte pentru flori.
Avatar utilizator
mirelat
 
Mesaje: 132
Membru din: Dum Feb 15, 2009 12:00 am

Re: Ingrijire Yucca

Mesajde cccalu » Joi Iun 21, 2012 9:45 am

Am un exemplar de Yucca mare, are aprox. 10 ani. Nu stiu cum as putea sa o mai tai si sa o inmultesc.
cccalu
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Noi 22, 2010 12:00 am

Re: Ingrijire Yucca

Mesajde CyleX4 » Mar Ian 22, 2013 11:18 am

cccalu scrie:Am un exemplar de Yucca mare, are aprox. 10 ani. Nu stiu cum as putea sa o mai tai si sa o inmultesc.


Inmultirea se poate realiza prin butasi (portiuni de tulpina de 10-20 cm), care inradacineaza in vase cu apa.
Daca vrei sa faci un butas de varf, trebuie sa tai un lastar terminal de 5-10 cm, dar care sa cuprinda minimum trei-patru frunze; taierea lui se face oblic.
Pentru a reduce suprafata de transpiratie, se poate indeparta o treime din ultima frunza ...
Atentie! Vasele in care se pun butasii trebuie sa fie transparente, intunericul favorizand dezvoltarea bacteriilor si a ciupercilor. ;)
CyleX4
 
Mesaje: 137
Membru din: Joi Mar 01, 2012 8:46 pm

Yuca!!!!

Mesajde Iordache Veronica » Vin Mai 17, 2013 12:48 am

Am o yuca care se usuca!!! Ce sa fac!!!Stie cineva? E destul de inalta!! Oare sa o tai? Stiu ca ar trebui sa pun ceara, sau ceva de genul....Dau puiuti? Ati incercat?
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Yuca!!!!

Mesajde muschu » Vin Mai 17, 2013 11:13 am

Si mie mi-a murit o Yucca cu multi ani in urma din cauza ca o udam prea abundent, lucru care intre timp am invatat ca nu-i place. Lasa sa se usuce pamantul intre udari.
Dar am reusit atunci sa salvez 2 butasi, care au inradacinat fara probleme tinuti o vreme in apa, lucru care te sfatuiesc si pe tine sa o faci. Bafta!
Avatar utilizator
muschu
 
Mesaje: 147
Membru din: Mie Mai 09, 2007 11:00 pm

Yuca

Mesajde marius19 » Joi Dec 26, 2013 10:40 pm

Am si eu o yuca cu trei ramnificatii si una dintre ele a inceput de luna trecuta sa se subtieze de la jumatate. Ce trebuie sa fac in cazul asta?
marius19
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Dec 26, 2013 10:33 pm

Re: Ingrijire Yucca

Mesajde Iordache Veronica » Mar Ian 21, 2014 8:03 pm

Nu prea stiu ce vrea sa insemne ca s-a subtiat!!!
Am intrebat cu ceva timp in urma, daca stie cineva cum se taie yucca a.i. sa apara ramificatii noi. Vreau sa va spun ca mi-am facut curaj si am taiat-o. I-am schimbat pamantul si ghiveciul cu unul mai mare si am taiat-o astfel incat in ghiveci am pastrat doar tulpina de jos fara nici o frunza. Am incalzit ceara si am pus-o pe tulpina, acoperind taietura. Restul plantei am curatat-o si am pus-o in apa. Sper sa salvez ceva din ea si in acelasi timp sper sa apara ramificatii noi. Am sa va anunt.
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Ingrijire Yucca

Mesajde Iordache Veronica » Sâm Feb 15, 2014 1:34 am

Pot spune ca yucca mea a inceput sa incolteasca. Sunt f bucurasa ca apare ramura noua. Deocamdata e un colt mic si verde!!!!
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Re: Ingrijire Yucca

Mesajde Iordache Veronica » Lun Mar 03, 2014 1:02 am

Am sa incep prin a ma lauda ca yucca are 5 lastari noi micuti. Stiti cumva daca trebuie pastrati toti 5? Se dezvolta toti? Mi se par cam multi. Ar trebui cumva sa las mai putini?
Iordache Veronica
 
Mesaje: 32
Membru din: Lun Feb 21, 2011 5:38 pm

Următorul

Înapoi la Gradina din casa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google Adsense [Bot] şi 4 vizitatori

cron